Óvatos tervezés

Az ember és a gép újjászervezett együttműködése új üzletágakat nyithat meg és segíthet a munkaerőhiány kezelésében – jelezte a technológia kínálta lehetőségek kapcsán Rakoncza Zsolt. A Dell Technologies Magyarország vezérigazgatója beszélt arról is, hogy melyek most a fókuszterületek a cég számára, illetve hogyan változtak a számítógép vásárlási szokások az utóbbi években.

- Az elmúlt években látványosan felpörgött a digitalizáció, mik a legfontosabb hatásai, milyen területeken voltak a legnagyobb változások?

- A hibrid munkavégzés Magyarországon is általánossá vált az elmúlt két évben, talán ez a leglátványosabb változás, amit a pandémia magával hozott. Míg 2020-ig csak elvétve akadt olyan vállalat, ahol bizonyos munkakörökben engedélyezték a távmunkát, most 10 cég közül 9 támogatja a hibrid munkavégzés valamilyen formáját, és szinte mindegyikük hosszú távon is tervez ezzel a modellel – amely ugyanakkor az egyik legnagyobb kihívással szembesíti őket digitális átalakulásukban. Fontos, hogy a munkavállalók számára biztonságos kapcsolódási lehetőséget és eszközöket biztosítsunk, hogy boldoguljanak, bárhol is dolgoznak.

- A Dell hogyan alkalmazkodott a megváltozott helyzethez, mik most a stratégiátok fókuszpontjai?

- A megoldásaink és szolgáltatásaink tervezése, gyártása, működtetése során a biztonságot, az adatvédelmet és a rugalmasságot helyezzük a középpontba. Négy fő terület van, amelyre technológiai szempontból hangsúlyt kell helyezni, ezek képezik vállalatunk előremutató stratégiájának alapját. Ezek a multi-cloud ökoszisztéma, a munka jövője, ami természetesen hibrid megoldás, az edge, valamint a biztonság.

- A világ legnagyobb számítógépgyártói között vagytok, de ez a szegmens tavaly elég rosszul teljesített. Idén folytatódik ez a trend, vagy visszatérhet a növekedés?

- A tavalyi viszonylag rosszabb teljesítés annak is volt köszönhető, hogy a pandémia kezdetén nagyon megugrott a végfelhasználói termékek értékesítése. Jelenleg minden szegmensben azt tapasztaljuk, hogy a kezdeti felvásárlási lázat kiszorítja a tudatos tervezés és az átgondolt beszerzési stratégia, amelyek segítségével valamennyien felkészülten várhatjuk a jövő kihívásait. A 2023-as évre vonatkozóan alapvetően optimisták vagyunk, bár szerintem most mindenki nagyon óvatosan mer tervezni, hiszen a jelenlegi világgazdasági tendenciák nem a növekedés irányába mutatnak.

- Mit vársz 2023-tól az iparágban, illetve a Dell számára?

- A technológiai iparágban idén is rengeteg a fejlődési potenciál. Biztosíthatjuk például, hogy a technológiát kihasználva egyes folyamatokat okosmegoldások végezzenek. Az ember és a gép újjászervezett együttműködése új üzletágakat nyithat meg és segíthet a munkaerőhiány kezelésében. Az intelligens automatizálási technológiák felszabadíthatják az alkalmazottakat, hogy arra koncentrálhassanak, amihez a legjobban értenek.