A palóc népi kultúrát és a középkori lovagi életet is megjelenítik pünkösd ünnepén Hollókőn; vasárnap a pünkösdi népszokások elevenednek meg az ófaluban, hétfőn a végvári időszakot és a 17-18. századot idézi fel a pünkösdi várjáték.
Pünkösdkor az ófalu ismét ünnepi díszbe öltözik Hollókőn, a pünkösdi áldásosztás, a pünkösdikirály-választás, néptáncoktatás, népzenei koncert, népi mesék előadása, kézműves és gasztronómiai vásár mellett saját udvarban mutatkozik be a szomszédos fejedelmi város, Szécsény is – írja az MTI. Vasárnap az ófalu udvaraiban hollókői és kazári életképeket láthatnak a látogatók, lesz népviseletbemutató, palóc fánk (pampuska) kóstolója, mézeskalács-díszítés, táncház a Kazár Táncegyüttessel az alsó kútnál, a kisebbeket kézműves foglalkozások is várják.
A Pajtaárok színpadon lép fel a Hollókői Néptánccsoport, a Folt Zenekar, koncertet ad a Cimbaliband és Danics Dóra, majd a Skyhős. Hétfőn a vitézek játszóházat tartanak, a zenészek pedig különböző időpontokban muzsikálnak a várban. A Balassi Bandérium vár előtti táborában sátrakkal, ágyúkkal, puskákkal, fegyverállványokkal várják az érdeklődőket. A tábori életbe mindenki bekapcsolódhat, lehetőség lesz fegyverekkel gyakorolni, beöltözni.
Szent László Vitézei a faluban portyáznak labancokként, akiket aztán kuruc vitézek vesznek üldözőbe, majd a várnál csapnak össze, a csatát pedig számos ágyúdörrenés kíséri. A végvári hangulatot a Pavane zászlóforgatók és zenészek teremtik meg. A nap végén az összes résztvevő segítségével ostromjátékban vehetnek részt a látogatók, melyet a győztesek lakomája követ.