Rekordot dönthet idén a reklámköltés

Az idén rekordszintre emelkedhet a globális reklámköltés, és elérheti a 657 milliárd dollárt, ami a múlt évhez képest 78 milliárd dolláros, vagyis 14 százalékos növekedést jelentene – derül ki a MAGNA prognózisából.

Ahogy a gazdaság gyorsabban épül fel a vártnál (+6% GDP növekedés) a legtöbb piacon, úgy a marketing tevékenységek és a reklámkiadások is ugyanezzel a lendülettel térnek vissza. Az átütemezett sportesemények hozzájáruló hajtóerőként szolgálnak, így a MAGNA +14% növekedést (78 milliárd dollár) vetít előre a globális reklámpiacon. Továbbá a MAGNA módosított a jövő éves előrejelzésein is, a korábbi 5,5% helyett 6%-os növekedést várva 2022-re. A 2021-re várható +14% bővülés a valaha látott legmagasabb növekedési ütemet eredményezné, megelőzve a 2000-es év 12,5%-os emelkedését – és a MAGNA előző globális előrejelzését is meghaladná, mely még csak +8% növekedést vetített előre 2020 decemberében.

A gazdasági felépülés minden vitorlát kibont, de a kontraszt soha nem volt erőteljesebb a digitális reklámkiadások várható tempója (+20%) és a lineáris hirdetéseké (TV, rádió, sajtó, OOH, mozi) között – utóbbi idén épphogy stabilizálódni látszik (+3%), a 2020-as év -18% csökkenése után. A COVID-19 talán visszahúzódni látszik a legtöbb piacon, de az életstílusban, média fogyasztásban és üzleti modellekben bekövetkezett változások továbbra is a digitális marketinget fűtik tovább, legyen szó akár nemzetközi márkáról, vagy akár kisebb, lokális hirdetőkről. A digitális növekedés a nagy fogyasztói márkák esetében a hagyományos, lineáris média rovására történik, addig a kisebb hirdetők (ahol a search és social media kiadások a nagyobb tömeg), inkább hozzáadnak az eddigi médiatortához.

A MAGNA által vizsgált 70 reklámpiacon, mindenhol növekedés várható egy bizonyos fokig 2021-ben és 2022-ben. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a hirdetési piac +13%-ot nőhet, az EMEA régió +12%-ot, Észak- és Dél-Amerika pedig közel 15% növekedést várhat. Mindenhol hasonló a minta, a lineáris reklámkiadás növekedése egy számjegyű, míg a digitális reklámkiadás pedig legalább 20%-kal emelkedhet. Az Egyesült Államok maradhat a legnagyobb piac, mely 15%-kal erősödhet 2021-ben, ezzel megelőzve Kínát (+16%), Japánt (+9%), az Egyesült Királyságot (+17%), és Németországot (+11%), a top5 piacon.

Majdnem minden digitális formátum kétszámjegyű növekedést hozhat 2021-ben, így a digitális média összesen 64%-os szeletet hasíthat ki a teljes globális reklámkiadásokból. 2022-re pedig 66%-ra rúghat a digitális média aránya. Az e-commerce robbanás +20% növekedést hozhat a keresőhirdetésekben – mely így összesen 200 milliárd dolláros piacot jelentene. A social media fogyasztása és a marketingcélú használata is növekvő trendet mutat, így a social media hirdetési piac +26% emelkedést várhat – így összesen 119 milliárd dolláros piacot fedne le. A videós hirdetések esetében +24% a várható bővülés – mellyel a videós piac összesen 57 milliárd dollárt tehet ki idén, amiben a short-form, long-form egyaránt erős hajtóerő. Az out-stream videó és a statikus bannerek is nőhetnek, viszont valószínű csekélyebb, egyszámjegyű mértékben – ami leginkább a tracking és célzási limitációkkal (a hamarosan bekövetkező Safari és Chrome változtatások, valamint az iOS14 applikációs szabályozása) magyarázhatóak.

A MAGNA várakozásai szerint a lineáris hirdetési formátumok közül a lineáris televízió reklámereje felépülőben van, ahogy a fogyasztói márkák (pl. autóipar, italok) versenyeznek a fogyasztókért a tipikusan brand-safe környezetben. A hirdetői kereslet CPP inflációt hozhat (átlagosan +8%), mely ellensúlyozhatja az általában szétmálló ratingeket. Emellett a nemzetközi sportesemények extra hirdetési költéseket hozhatnak, így a globális TV reklámkiadás +3%-kal emelkedhet, 153 milliárd dolláros piacot eredményezve. A rádió és out-of-home média hasznára válhatnak az üzlet újranyitások (pl.: autóipar, kereskedelem, szórakoztatóipar), amivel a reklámkiadások +5% és +10% között növekedhetnek a két média esetében. A sajtó reklámköltés várhatóan nem fog stabilizálódni – még a kulcskiadványok (szépségipar, utazás, divat) visszatérte sem ellensúlyozzák az egyre csökkenő példányszámokat, forgalmi számokat a teljes sajtópiacon. A napilap és magazin piac csökkenése várhatóan -4% és -5% közé tehető.