
Idén szeptember 5. és 13. között várja a filmek szerelmeseit Miskolcra a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál. A CineFest Otthonunk Miskolc programjának idei tematikája Miskolc és Kassa történelmi távlatokra visszatekintő kapcsolata, majd testvérvárosi együttműködése. A fesztiválra készülve az „Észak-Magyarországi Regionális Filmalap Miskolc” Alapítvány a Miskolci Egyetemmel közösen rövidfilmes pályázatot hirdet.
A 14 és 34 éves kor közötti magyar és szlovák fiataloknak, diákoknak vagy diákokból álló alkotócsoportoknak műfaji megkötés nélküli, 2023. január 1. után készült filmmel lehet nevezni „Miskolc és Kassa történelmi távlatokra visszatekintő kapcsolata” tematikában.
A bármely technikával – legyen az például kamera, mobiltelefon vagy táblagép – forgatott pályaművek terjedelme 00.30 – 03.00 perc lehet, és célja, hogy bemutassa Miskolc és Kassa azon értékeit, melyek miatt a fiatalok számára érdemes a városokat meglátogatni és a nevezetességeiket megtekinteni. (A szlovák pályázóktól Kassát bemutató, a magyar pályázóktól pedig Miskolcot bemutató alkotásokat várunk).
Fontos, hogy a program során olyan alkotások jöjjennek létre, kerüljenek bemutatásra, amelyek Miskolc és Kassa történelmére, kultúrájára, értékeire, illetve a két város közötti kapcsolatra fókuszálnak. A projekt keretében kialakuló jó kapcsolatok a jövőre nézve segítséget nyújtanak a két város közötti kulturális kapcsolatok ápolásában.
Az elkészült alkotásokból a fesztivál Otthonunk Miskolc Programjának külön szakmai előzsűrije kiválogatja a három-három legjobbnak ítélt alkotást (szlovák fiatalok által készített 3 legjobb és magyar fiatalok által készített 3 legjobb rövidfilm), melynek készítői CineFest ajándékcsomagot kapnak és egy napra a fesztivál vendégei lehetnek és részt vehetnek filmjeik bemutatásán. A díjazottak kihirdetésére és a pályaművek megtekintésére a CineFest Otthonunk Miskolc Programjának keretében megvalósuló workshopon kerül sor, melyet a Miskolc-Kassa Kulturális Minikonferencia követ.
Idén már 21. alkalommal telnek majd meg a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál termei. A korábban már bejelentett Fliegauf Bence-film, a Jimmy Jaguár mellett a múlt héten újabb versenyfilmek címére derült fény. Ilyen Joachim Trier új rendezése, az Érzelmi érték, amely néhány hónappal ezelőtt a Cannes-i Filmfesztivál egyik legnagyobb szenzációja volt, és ott végül elnyerte a fesztivál nagydíját. A családi dinamikákat boncolgató alkotásban Nora és Agnes hosszú idő után újra találkoznak elhidegült apjukkal, Gusztavval. A karizmatikus férfi valaha híres rendező volt, visszatérő filmjének egyik szerepét pedig Norának ajánlja fel. A nő visszautasítja a felkérést, amit végül egy lelkes, fiatal hollywoodi színésznő kap meg. A nővérek nehéz helyzetbe kerülnek: meg kell oldaniuk az apjukkal való bonyolult kapcsolatukat, miközben azzal is meg kell birkózniuk, hogy egy amerikai filmcsillag került a zűrös családi dinamikájuk kellős közepébe. Trier ismét együtt dolgozott előző filmje, A világ legrosszabb embere főszereplőnőjével, az időközben sztárrá vált Renate Reinsve-vel, miközben fontos szerepet bízott Stellan Skarsgård-ra és Elle Fanning-re is.
Cannes-ban az Arany Kamera-díjat, valamint a Rendezők Két Hete szekcióban Közönségdíjat nyert Hasan Hadi alkotása, Az elnök tortája, amely jelzi, hogy az iraki elsőfilmes író-rendező tragikomédiája egyszerre nyűgözte le a szakmát és a közönséget. Az alkotás már készítése során is nagy visszhangot kapott, és végül teljes egészében Irakban, helyi amatőr színészekkel forgatott mozi mellé producerként olyan nagyágyúk sorakoztak fel, mint Eric Roth Oscar-díjas forgatókönyvíró (Forrest Gump, Dűne) és Chris Columbus rendező (Reszkessetek, betörők! 1-2., Harry Potter 1-2.). A ’90-es évekbe, a Szaddam Husszein-rezsim éveibe visszarepítő filmben az elnök közelgő születésnapjának megünneplésére az iskolában különböző feladatokat „nyernek” a diákok. A kilencéves Lamiának pechére a tortát kell elkészítenie. Egy olyan világban, ahol a megélhetés is mindennapi probléma, keservesen, egyesével kell összevadásznia a hozzávalókat – Lamia számára a feladat szó szerint élet-halál kérdés. A filmnek magyar vonatkozása is van, ugyanis a hangkulisszákért Zányi Tamás hangmester és csapata felelt.
A Cannes-ban többször méltatott Kleber Mendonça Filho korábban az Aquarius című filmjével már szerepelt a CineFest versenyprogramjában. Most ugyancsak Cannes-ból érkezik legújabbja, A titkosügynök, ahol Filho a legjobb rendezés díját és a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének elismerését vette át, míg a Narcos sorozatból ismert Wagner Moura a legjobb férfi főszereplő lett. Hamarosan kiderül, hasonló sikerrel vizsgázik-e a magyar közönség előtt a feszült, 1977-ben Brazíliában játszódó thriller. Főszereplője Macerlo, a negyvenes éveiben járó férfi, aki erőszakos múltja elől menekülve a Brazília északkeleti partvidékén fekvő Recifébe költözik. Egykori szülővárosa azonban korántsem hozza el azt a boldogságot és nyugalmat, amit remélt.
A szervezők közlése szerint az elkövetkező hetekben további információk derülnek ki a fesztivál részletes programjáról.