Sikerült megválaszolni a Covid-szülte kihívásokat

Szalkai Réka

Mastercard, marketingigazgató

– Melyik volt az a könyv vagy film, ami az elmúlt időszakban a legnagyobb hatással volt önre?

– Simon Sinekkel nemrég volt szerencsém együtt dolgozni. Igazi élmény volt nemcsak az előadása és azt megelőző beszélgetés, hanem könyve, a The Infiniate Game is.

– Mire a legbüszkébb, ha 2020 márciusáig visszatekint?

– Embert próbáló időkben sikerült odafigyelni egymásra, csapatot építeni, és a virtuális terepen beilleszkedni – hiszen nem sokkal korábban csatlakoztam a Mastercardhoz. Szakmailag pedig arra, hogy sikerült megválaszolni a Covid-szülte kihívásokat, ki tudtunk próbálni új dolgokat, és hogy erősödött a Mastercard brand.

– Van olyan dolog, amit ebben az időszakban biztosan megtanult minden marketing-döntéshozó?

– Azokban az időszakokban, amikor folyamatos a változás és változtatás kényszere, akkor tudunk sikeresek lenni, ha az értékeink és a stratégiánk stabil és állandó.

– Mi az a 3 dolog, amit ajánlana egy fiatal marketinges diáknak, aki szeretne igazán jó marketinges lenni 10 év múlva?

– Három örökzöld dolog, ami elengedhetetlen egy jó marketingesnek: szakmai alázat, work hard, play hard, kimeríthetetlen információéhség és kíváncsiság (learning curiosity).

– Milyen marketingtrendek jellemzik majd 2022-t, lesz-e olyan közülük, ami még jobban kiemelkedhet, felerősödhet jövőre?

– A cause alapú marketing az elmúlt időszakban megerősödött, ennek még nagyobb térnyerését várom 2022-ben, különös tekintettel a fenntarthatóságra. Ez egyre inkább olyan téma lesz, ami előtérbe kerül majd nemcsak vállalati, hanem egyéni felelősség szintjén is. A Covid miatti lezárások után 2022 valószínűleg a nyitás éve lesz. Mindenki szeretne majd személyesen találkozni, élményeket átélni, rendezvényekre járni. Ezért arra számítok, hogy jövőre a BTL-aktivitások felerősödnek, nagy eseményekre, fesztiválokra fogunk járni. Emellett a streaming is fókuszban marad, mert a cégek próbálnak rugalmasan, minden eshetőségre felkészülni.

– Van olyan kreatív díj akár itthon, akár külföldön, akár Cannes-ban, amit nagyon szeretne megnyerni?

– Cannes Lions díjnak nagyon örülnék.

– Igaz az, hogy az influenszereké és a videós megoldásoké a jövő?

– A piac a mikorszegmensek irányába indult el, és az igazi kérdés az, hogy az adott mikroszegmenst hogyan érjük el. Mivel a célcsoportok karakteresen elválnak, ezért ezeknél más és más csatornát vagy platformot kell használnunk. Vannak olyan célcsoportok – mint például a fiatalok –, amelyeket leginkább influenszerekkel és videós megoldásokkal tudunk elérni, de a teljes piacot tekintve nem általánosíthatunk.

– Ha a marketingköltéseket vizsgáljuk, a nagyobb cégek még mindig a televíziókra szánják a legtöbb pénzt. Lesz-e ebben változás, az online-nak sikerül-e még inkább megközelítenie a tévét?

– A hagyományos médiamixtől még egy jó darabig nem tekinthetünk el. A nagy tömegeket televízión keresztül érjük el, azonban a digitális média nagyon erősen ott szerepel a második helyen. Mivel a mobilunk mindig a kezünkben van, ezért a digitális megoldások perspektivikusan egyre fontosabbak lesznek, csakúgy, mint a már említett streamingszolgáltatások.