A lakosság majdnem kétharmada kevesebb, mint 50 ezer forintot költ a karácsonyra, és több mint felük takarékoskodással vagy akár kölcsönből fedezi az év végi kiadásokat. Ajándékot a legtöbben csak a közeli családtagoknak vásárolnak, ugyanakkor minden tizedik ember egyáltalán nem ajándékoz – derül ki a CIB Bank kérésére készült friss, reprezentatív felmérésből, amelyben a magyar lakosság ünnepi kiadásaira, ajándékozási szokásaira voltak kíváncsiak.
A magyar lakosság kétharmada 50 ezer forintnál kevesebbet tervez elkölteni idén a karácsonnyal kapcsolatos kiadásokra, az ajándékok mellett beleértve minden mást is, mint az étel, a dekoráció vagy az utazás a távolabb élő rokonokhoz. A skála másik végén mindössze az emberek 8%-a áll, ők úgy tervezik, hogy 100 ezer forintnál többe fog kerülni a karácsony.
A felmérés adatai szerint a nők valamivel magasabb összeget becsülnek a kiadásokra, ami származhat abból, hogy jobb rálátással rendelkeznek a karácsonnyal kapcsolatos háztartási költségekre, de az is magyarázhatja a különbséget, hogy magasabb arányban ajándékoznak és jótékonykodnak, ahogy erre a felmérés szintén fényt derített.
Az év végi ünnepekkel járó költségeket csak a lakosság harmada tudja takarékoskodás nélkül fedezni: bár az emberek harmadának elég a karácsony előtti néhány hónapban jobban odafigyelnie a kiadásokra, ötödüknek viszont már ennél is korábban kell elkezdeniük a spórolást (ez leginkább az alapfokú végzettségűekre és a 60 éven felüliekre jellemző). A megkérdezettek 2%-a válaszolta, hogy nem takarékoskodik, inkább kölcsönt vesz fel, hogy úgy ünnepelhesse a karácsonyt, ahogyan szeretné.
Visszafogottan ajándékoz a többség
A legtöbben (43%) csak szűk családi körben ajándékoznak, de a két véglet sem elhanyagolható mértékű: minden 10. ember mindenkinek vásárol és 11% válaszolta, hogy senkit sem lep meg az ünnepre. Az ajándékvásárlási szokások alakulása összefügg a társadalmi helyzettel, tehát a lehetőségekkel is, például a felsőfokú végzettségűek körében alacsonyabb azoknak az aránya, akik egyáltalán nem vesznek ajándékot, vagy csak kisebb dolgokat. Más tényezők is hatással vannak erre az ünnepi szokásra, a férfiak és a vármegyeszékhelyeken élők például magasabb arányban válaszolták, hogy nem vesznek senkinek ajándékot.
A meglepetések értékét tekintve is visszafogott a többség: az ajándékot vásárlók 57%-a személyenként legfeljebb 10 ezer forintot költ, 30 ezer forintnál értékesebb ajándékokat csak az emberek 7%-a ad. A férfiakra jellemzőbb, hogy átlagosan drágább ajándékot választanak, az idősek pedig a fiatalokhoz képest magasabb arányban húzzák meg a határt személyenként 10 ezer forintnál.
Az ajándékok beszerzési módja is változatos képet mutat: az ajándékozók kicsivel több mint fele boltban és online egyaránt vásárol ebben az időszakban, ugyanakkor 42% csak személyesen, a lakosság ötöde pedig csak online intézi a beszerzést.
„Ahogy a felmérésből is kirajzolódik, sokféleképpen készülődünk az év végi ünnepekre, de az biztos, hogy a többség ilyenkor szeretne kicsit kilépni a hétköznapokból, kényeztetni a szeretteit és önmagát. Hogy ez minél kevesebb stresszel járjon, és ne terhelje meg a családi költségvetést sem, érdemes már év közben „rendszertelen módon” kisebb összegekkel elkezdeni a takarékoskodást, amiben segítséget nyújt bankunk withSAVE szolgáltatása, illetve rendszeresen, havonta félretenni különböző értékpapírokba” – emelte ki a kutatás kapcsán Vasas Norbert, a CIB Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős vezetője.
A tájékoztatás nem teljes körű, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A betéti szerződés részletes leírását a Fogyasztók részére szóló Általános Lakossági Üzletszabályzat és a Fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló Bankszámlákra vonatkozó Különös Üzletszabályzat, valamint a Fogyasztók részére szóló CIB #withSAVE Megtakarítási Számla elnevezésű Kondíciós Lista tartalmazza.