Spórolnánk az áramon – ez a hatása

A háztartási méretű kiserőművek száma és beépített kapacitása évről évre nő Magyarországon, ennek hátterében napelemes rendszerek bővülése áll a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közlése szerint.

 

Az 50 kilowatt (kW) feletti mérettartományban is emelkedik a nem engedélyköteles kiserőművek száma, itt kiegyenlítettebb a felhasznált energiahordozók szerinti megoszlás, de a növekedést ebben a kategóriában is a napelemek biztosítják – idézi az MTI a MEKH közlését. A háztartási méretű kiserőművek kategóriában 2016 végén összesen 20 496 kiserőmű csatlakozott a villamosenergia-hálózatra, az előző év végi 15 220-nál 35 százalékkal több. Beépített teljesítőképességük tavaly év végére elérte a 165,5 megawattot (MW), ami az előző év végi teljesítőképességhez viszonyítva 28 százalékos növekedés.

 

A legtöbb háztartási méretű kiserőmű az 5 kilowatt alatti kategóriában található.

 

A felhasznált energiahordozó fajtáját tekintve a háztartási méretű kiserőművek nap-, szél-, vízenergiát, biogázt, biomasszát, földgázt, valamint egyéb energiahordozókat (termálmetánt, benzint és dízelt) hasznosítanak, a legelterjedtebbek a napelemes kiserőművek.

 

Tavaly év végére 164,08 megawattot tett ki a napelemes kiserőművek beépített teljesítőképessége, ami az összes beépített kiserőművi teljesítmény 99,17 százaléka. Így összesen 20 401 háztartási méretű naperőmű működött 2016 végén.