Az utolsó negyedévben a tranzakciók száma és az árak is stagnáltak a hazai ingatlanpiacon a Duna House becslése szerint. A teljes évben közel 12 százalékos visszaesés volt a tranzakciókban.
Az utolsó negyedévben 34 ezer tranzakció zajlott a lakóingatlanpiacon a Duna House becslése alapján, ami a 2019-es negyedéves adatokkal szinte megegyező volument jelöl. A decemberi hónapban az elmúlt két évnél minimálisan erősebb volt a forgalom, amely így több mint 10 ezer adásvételt jelentett az utolsó hónapban.
Éves szinten az ingatlanközvetítő vállalat összesítése alapján 131 460 tranzakcióval zárt a piac, amely 12%-os viszszaesést jelent 2019-hez képest. Az elmaradást a CoVID első hulláma alatti társdalami korlátozó intézkedések okozták, a március, április, májusi forgalom majdnem 40%-kal volt kisebb az előző évinél, a mélypontot április jelentette közel 60%-os elmaradással. Januártól a kormányzati otthonteremtési támogatásoknak is köszönhetően aktív keresletet vár a Duna House, amely a tranzakciók számának növekedésével is járhat. 2021-ben a cég előrejelzése szerint a tranzakciók száma a130-150 ezer közötti sávban fog elhelyezkedni.
Az ingatlanárakban a Duna House országos lakásárindexe nem mutat változást, 193-as nominál és 133-as reálértékével továbbra is stagnáló állapotot jelöl. Területenként és ingatlantípusonként kicsit vegyesebb már a kép, a panellakásoknál minimális csökkenés, a téglalakásoknál inkább emelkedés tapasztalható az árindexekben, országrészeket tekintve a nyugati régió mutatott fejlődést, míg keleten inkább csökkentek az árak. Az alkupozíciók és az értékesítési idők is emelkedettek, amelyek szintén az érett ingatlanpiac fontos jellemzői.
Az újépítésű lakások piacán a fővárosban továbbra is a IX., XI., XIII. kerületben aktív a piac, itt található a legtöbb fejlesztés, a legdrágább kerületek viszont jellemzően Budán és a belvárosban vannak továbbra is. Már összesen 7 kerületben volt 1 millió forint feletti négyzetméterár az utolsó negyedévben, így Budapesten az újépítésű otthonok átlagos négyzetméterára átlépte az 1millió forintos határt. Legolcsóbban a XXIII., XVII. és XVIII. kerületben lehetett ebben a kategóriában vásárolni.
A befektetők eladóként és vevőként is visszafogottabb aktivitást mutatnak 2019 decemberéhez képest. A vevői ügyfélprofil 36%-os befektetői arányt mutat a fővárosban, ahol az eladók között is csak 4% nyilatkozott úgy, hogy korábbi befektetését értékesítette. Az első lakásvásárlók 23%-os aránnyal tartják magukat a vidéken és fővárosban egyaránt, a következő időszakban az ő arányuk nőhet az otthonteremtési támogatások jelentős bővülése miatt.
A jelzáloghitelpiacon negyedéves viszonylatban nem volt jelentős változás. A 20 millió forint feletti ügyletérték a fővárosban volt jelen legnagyobb arányban (34%). Ezzel szemben vidéken ekkora összegű hitelt keleten az ügyfelek 4, nyugaton az emberek 11 százaléka igényelt. A keleti és a nyugati országrészben is a 10-15 millió forintos ügylet volt a legnépszerűbb. A jelzáloghitelt igénylők legnagyobb arányban 20 éves futamidővel kalkulálnak ügyletükhöz, csak úgy, mint a korábbi negyedévekben. Budapesten ennek aránya 42, nyugaton 52, míg a keleti országrészben 38 százalék volt. Keleten 22%-ra ugrott a 25 éves futamidővel kalkulálók aránya. A lakáscélú hitelek piacán éves összegzésben az MNB tényadatai (1-10.hó) és a Duna House becslése (11-12.hó) alapján a tavalyinál 4 milliárd forinttal erősebb jelzáloghitelpiac realizálódott 2020-ban, ami közel 1%-os növekedést jelent.