Szabadulnak a drága hitelektől az emberek

Abszolút csúcsra jutott a háztartások hitelállománya, de a korábbi kölcsönök előtörlesztésében is többéves csúcs dőlt meg. Ami teljesen új, hogy már a drága személyi kölcsönök idő előtti visszafizetésére is odafigyelnek az adósok – figyelmeztet – Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

 

Történelmi csúcsra jutott a lakosság hiteltartozása: 2024 szeptember végén a fennálló tőketartozás először lépte át a 11 000 milliárd forintos határt. A tartozás felfutásában egyértelműen az év során folyamatosan erősödő új hitel folyósítások játszanak szerepet – 2024 III. negyedévében 814 milliárd forintot meghaladó értékben kötöttek új hitelszerződést az ügyfeleikkel a pénzintézetek.

Gergely Péter szerint azonban ez az összeg nem számít abszolút csúcsnak, hiszen 2021 III. negyedévében 820 milliárd forintot meghaladó folyósítást regisztráltak, öt évvel ezelőtt, 2019 III. negyedévében 887 milliárd forintot folyósítottak a bankok ügyfeleiknek.

Amiben viszont abszolút csúcs látszik, az a személyi hitelek piaca: az 2024 II. negyedévi 210 milliárd forintos rekord után a III. negyedévben 230 milliárd forintnyi új személyi kölcsönt vettek fel az emberek.

Csúcsok dőlnek az előtörlesztésben is

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint még komolyabb is lehetett volna a fennálló hitelállomány bővülése, ha az ügyfelek kevésbé tudatosak. Ám az adatok egyértelműsítik azt, hogy a gazdasági helyzetük jobbra fordulásával a hitelfelvétel felfutása mellett a családok egyértelműen elkezdték visszafizetni korábbi kölcsöneiket is. Épp ezért számottevően megugrott a korábbi hitelek előtörlesztése is.

2024 III. negyedévében 207 milliárd forintot meghaladó értékben fizettek vissza idő előtt korábban felvett kölcsönt a háztartások. Ez azt jelenti, hogy az adott negyedévben az ügyfelek által teljesített törlesztés több mint 40 százalékát az előtörlesztés tette ki. Az ezt megelőző években Gergely Péter szerint ennél magasabb összegű előtörlesztésre 2021-2022 fordulóján volt példa, illetve még a korábbi devizahitelek forintosítása idején.

A drága személyi kölcsönöket is visszafizetik

A mostani előtörlesztési roham ugyanakkor a BiztosDöntés.hu szakértője szerint abban tér el a korábbiaktól, hogy míg a megelőző időszakokban döntően a korábban felvett lakáshitelek előtörlesztése zajlott, addig 2024 második felében a személyi kölcsönök esetében érződött komoly felfutás az idő előtti visszafizetésben.

Soha nem volt még arra példa, hogy az ügyfelek által előtörlesztett összeg több mint 40 százalékát a személyi kölcsönök idő előtti visszafizetése tegye ki – a korábbi években a sokkal kisebb volumenű személyi kölcsönök idő előtti visszafizetése jellemzően az előtörlesztett összeg 20-30 százalékát tette ki. 2024. III. negyedévében ugyanakkor 85,6 milliárd forintot meghaladó rekordösszegben fizettek vissza az ügyfelek idő előtt korábban felvett személyi kölcsönt.

Mindez azt jelenti, hogy immár a második negyedéve a személyi kölcsön törlesztések több mint 50 százalékát az idő előtti visszafizetés teszi ki - hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Egyszámjegyű személyi hitelkamatok is vannak

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az előtörlesztés felfutását egyértelműen az okozza, hogy az ügyfelek igyekeznek hamarabb lezárni a számottevően magas kamatozás mellett az elmúlt időszakban felvett személyi kölcsönöket azt követően, hogy enyhült az inflációs nyomás.

A családok egy része érthetően visszatölti a korábbi hónapokban felhasznált tartalékokat, azok pedig, akik rákényszerültek a hitelfelvételre, most visszafizetik a drága kölcsönöket. Ez teljesen érthető, hiszen alig több mint egy évvel ezelőtt a személyi kölcsönök átlagos teljes hiteldíj-mutatója (THM) bőven 20 százalék felett volt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint bár a kamatszintek a személyi kölcsönök esetében csak mérsékelten csökkentek, és így a jegybank 2024 októberében a végig fix kamatozású hitelek esetében is 17 százalék alatti teljes hitel díjmutatót mért, ám - hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője - a piacon továbbra is elérhetőek 10 százalék alatti kamatozású személyi kölcsönök.

- Az UniCredit Banknál 9,79 százalékos kamat mellett lehet továbbra is felvenni 7 millió forint feletti összeget abban az esetben, ha az ügyfél minimum havi 450 000 forintos jóváírást és Generali hitelfedezeti életbiztosítás megkötését is vállalja. A THM ebben az esetben 12,78 százalék.

- A Cofidisnél szintén 450 000 forintos jövedelemigazolásra van szükség – de itt nem kell a Cofidishez utalni a jövedelmet. A kamat ebben az esetben 3 millió forintos, 5 évre felvett hitel igénylése esetén 9,9 százalék, a THM 10,36 százalékos.

- 12 százalék alatti THM-mel kínál személyi kölcsönt az Erste de itt már havi nettó 500 000 forintot kell a bankhoz utálni és legalább 8 millió forint kell, hogy legyen a hitelösszeg.

- Az MBH Banknál a 11,7 százalékos THM-el bíró legkedvezőbb konstrukció eléréséhez 5 millió forint igénylésére van szükség – de ehhez elég 400 ezer forint igazolása is.

Gergely Péter szerint az év elején csak rövid ideig pihenhet a személyi kölcsönök piaca, hiszen komoly vetélytárs érkezik a 4 millió forintos 0 százalékos munkáshitel révén. A lehetőségről lemaradó, már nem pályakezdő, ám ezért a bankoknak sokat érő ügyfelek számára vélhetően a bankok igyekeznek mérsékelni a kamatsokkot – így a szakértő attraktív személyi kölcsön akciókra számít. Ha így lesz, az előtörlesztések is további csúcsokat dönthetnek.