
A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. sikerrel zárta negyedik teljes üzleti évét. A cég értékesítésből származó nettó árbevétele 2024-ben 73,6 milliárd forint volt. A vállalat eddig több mint 102 milliárd forintot ruházott be – számos mesterséges intelligencia alapú megoldást is alkalmazó – infrastruktúrája fejlesztésére, és idén is további jelentős fejlesztést tervez.
A mobilhálózatokon nyújtott végfelhasználói szolgáltatások és az azt kiszolgáló háttérinfrastruktúra szétválasztása globális trend. Magyarországon ebben a CETIN Hungary volt az első: a cég 2020 júliusában, a Yettel Magyarország (akkor Telenor Magyarország) jogi szétválasztása során jött létre. A vállalat tulajdonolja és üzemelteti Magyarország egyik legjelentősebb távközlési hálózati infrastruktúráját: országszerte mintegy 4050 bázisállomást, az ezeket összekötő teljes átviteltechnikai hálózatot, valamint a kiszolgálást biztosító adatközpontokat, IT és biztonsági infrastruktúrát.
A CETIN Hungary 2024-ben, négyéves folyamat végére érve összesen 102,1 milliárd forint (tavaly 22,9 milliárd forint) ráfordítással befejezte a tulajdonában álló teljes hálózati infrastruktúra korszerűsítését. Modernizálta és szinte teljes egészében korszerűbbre cserélte a rádiós eszközöket, az antennákat, a betáplálást, az átviteltechnikát, és sok esetben a passzív infrastruktúrát, azaz a tornyokat és egyéb tartószerkezeteket is.
Ezzel 2024 végére a bázisállomások 23 százalékán, idén március végéig pedig közel negyedén már működött az 5G technológia. Így a Yettel ügyfelei több mint fele számára érhető el a valódi 5G élmény. Ennek is köszönhető, hogy a Yettel – CETIN hálózatára és szolgáltatásaira épülő – mobil infrastruktúráján nyújtott szolgáltatások kiemelkedő eredményeket értek el. Az Ookla Speedtest Arany díját elnyerve 2024 második félévében a Yettel volt a leggyorsabb mobilszolgáltató Magyarországon az összes technológiát összevetve, valamint a 4G-LTE és az 5G tekintetében is. Ugyanígy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által működtetett szelessav.net mérései szerint is a szolgáltató biztosította a leggyorsabb le- és feltöltési sebességet 4G-n és 5G-n.
A hálózat modernizációja lezárult, de a folyamatos fejlesztés nem: a cég igen komoly kapacitásbővítéssel számol a következő években, és ehhez 2025-ben további jelentős beruházást tervez. A CETIN Hungary modernizált hálózatára új, mesterséges intelligenciát és automatizációt felhasználó képességeket is fejlesztett és fejleszt folyamatosan.
Mesterséges intelligencia (MI) segítségével heti rendszerességgel különböző minőségi mutatók (KPI-ok) alapján monitorozza a cellákat, azonosítja a 100 legrosszabbul teljesítőt, a rendszer pedig segít megtervezni a javított új, optimalizált rádiós konfigurációt, ami integrálásra kerül a hálózatba. MI segítséggel elemzi a hálózatra épülő szolgáltatásokban is a forgalmat és a minőségi paraméterek teljesülését, ezt összeveti az előre jelzett (prediktív) forgalmi várakozással, és így akár perceken belül be tudja azonosítani a hibákat.
Szintén MI segítséggel figyeli az energiafelhasználás eltérését a várakozásokhoz képest, és az anomáliák felismerésével be tudja azonosítani a hibákat. MI támogatja a vállalat energiahatékonysági programját is: a hálózati kapacitásokat az ügyfélélmény megtartásával a forgalomfüggő igényekhez igazítja.
Előkészítési fázisban van a mérnök-támogató MI, azaz a rádiós hálózattervezés és üzemeltetés átfogóbb támogatása, automatizálása. Ez azt jelenti, hogy a mérnökeink a CETIN teljes technológiai tudására és tapasztalatára épülő, cégre szabott MI segítséget kapnak munkájukhoz.