Tízmilliókat oszt szét az Erste

Félidejéhez érkezett az Erste SEEDS programja, tíz társadalmilag hasznos szervezet közel 30 millió forintos támogatást kap. A SEEDS program tovább folytatódik, miközben a bank felkészül arra, hogy üzleti tevékenységének aktív részévé tegye a társadalmilag hasznos vállalkozások kiszolgálását. Az Erste Bank Social Banking területének a vezetését márciustól Szalay Orsolya vette át.

Az Erste Bank 2017 elején indította útjára az Erste Stiftunggal (ERSTE Alapítvánnyal), az IFUA Nonprofit Partnerrel és a SIMPACT-tal összefogva az EU által társfinanszírozott SEEDS (Social Enterprise Establishment and Development Support) programot, amelyben az esélyegyenlőtlenséget csökkentő, a rászorulók életminőségének javítását elősegítő társadalmi vállalkozásoknak kínál segítséget. A közösség számára hasznos elképzelések gyakorlati megvalósításának sokszor akadálya, hogy az ötletgazdáknak nincs tapasztalatuk egy szervezet létrehozásában, hatékony működtetésében, fejlesztésében. Ezért a program elsődleges célja nem az anyagi támogatás, hanem a tudás bővítése: a tapasztalatok szerint az induló társadalmi vállalkozások önerőből nehezen jutnak el arra a pontra, hogy tovább fejlődésükhöz már csak a pénz hiányozzon. Az indulás buktatóinak leküzdésére, valamint a működő szervezetek vállalkozásfejlesztésére jött létre az Erste SEEDS Program.

A programban részt vevő 68 társadalmi vállalkozást közel 200 jelentkezőből választották ki. Az érintett szervezetek széleskörű – az üzleti- és marketing ismeretektől a vezetői képességekig terjedő – képzésben és mentori támogatásban részesültek, de a program során közönségkapcsolati és kommunikációs támogatást is kapnak, és lehetőségük nyílik hálózatépítésre is.

A program félidejében tíz vállalkozás pályázati úton nyert el anyagi támogatást: a bank összesen közel 30 millió forintot osztott szét a szervezetek között. A program első fázisának végén most a művészetet, a dizájnt és a jótékonyságot egyesítő, az autista-művészek egyedi alkotásainak értékesítésével az autizmussal élőket segítő Autistic Art, a roma esélyteremtésért a közösség erejével dolgozó Bagázs, a látássérült felnőtteknek teljes értékű életet kínáló vámosújfalui Búzavirág Alapítvány, a kisgyermekes édesanyákat segítő kulturális tér és kávéház a HelloAnyu, az Igazgyöngy Alapítvány gyerekrajz-alapú termékeket forgalmazó, mélyszegénységben élő családokat segítő SZUNO programja, a kátyúk, letört szemetesek, lekopott zebrák és egyéb közterületi problémák bejelentésére létrehozott Járókelő Egyesület, az önkéntes munkára jelentkezni akarókat és az ilyen munkát kínáló társadalmi szervezetekkel összehozó online felület, a Lámpagyár, a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató gyalogos futárszolgálat, a Nagy Lépés, az értelmi sérültek és a hátrányos helyzettel élők munkavállalását segítő Salva Vita Alapítvány, a fogyatékossággal élőket érő mindennapi kihívásokkal szembesítő szabadulószobát tervező pécsi Speckó mozgalom kapott – egyenként – több millió forintos induló anyagi támogatást.

Az Erste SEEDS 2018 júniusában zárul, addig minden résztvevő a program hátralevő részében is további támogatást, képzést és mentorálást kap annak érdekében, hogy elérje célját, véglegesíteni legyen képes üzleti vagy fejlesztési tervét, és meg tudja találni a szükséges finanszírozási formát is.

Az Erste SEEDS csak egy folyamat kezdete – hangsúlyozza Szalay Orsolya. Az Erste csoport megalakításának kétszáz éves évfordulójára (2019-re) kívánja elérni, hogy normál üzleti működésének részeként, a termékkínálat elemeként jelenjen meg az induló és a társadalmi célokat szolgáló vállalkozások kiszolgálása. Ennek egyik lépéseként készíti fel a kiválasztott vállalkozásokat a bank arra, hogy finanszírozási forrásokat legyenek képesek gyűjteni. Ám eközben a pénzintézet tapasztalatokat szerez a speciális ügyfélkör igényeiről és lehetőségeiről, felkészül arra, miként lehet a banki prudenciális követelmények megtartása mellett őket kiszolgálni.

Szalay Orsolya az egyetem elvégzése után a Magyar Televízió kulturális osztályán helyezkedett el újságíró-szerkesztőként, majd egy éles váltással a banki terület felé vette az irányt: a Citibank telefonos bankárjaként, értékesítőjeként indult a pénzügyi pályája a kilencvenes évek végén. A Call Center, az Ügyfélszolgálat majd az összekapcsolt Operáció és Ügyfélkiszolgálás vezetője lett. Orsolya gyakorlati menedzser, akinek nem csak a kiterjedt ügyfélszolgálati, banki és kiskereskedelmi tapasztalata, de gazdag stratégiai és tranzakciós ismeretei is vannak. Az Erste Bankhoz szülési szabadságát követően, 2017 szeptemberében tért vissza, a Social Banking terület vezetését a márciustól vette át.

A szakember feladata a társadalmi banki tevékenység teljes integrálása, ami nem csupán az eddigi támogatási tevékenység folytatását, de az egyének egyenlő esélyeinek támogatása mellett társadalmilag hasznos vállalkozásoknak vagy az induló fiatal cégeknek kínált a pénzintézeti működés mindennapjaiba beépülő termékek létrehozását is jelenti.