Az első negyedévben 140,5 milliárd forintos bevételt ért el a Magyar Telekom, ami kismértékű növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A társaság nyeresége azonban jelentős mértékben, több mint a felével csökkent.
A Magyar Telekom összbevétele 2017 első negyedévében a Crnogorski Telekom hozzájárulása nélkül,1,6%-kal 140,5 milliárd forintra nőtt (a 2016. első negyedévi 138,3 milliárd forintról). A növekedést elsősorban a mobil adat, készülékértékesítési, valamint a Rendszerintegráció/IT bevételek emelkedése okozta.
A mobil bevételek 2,7%-kal, 74,3 milliárd forintra nőttek 2017 első negyedévében, mivel a magasabb mobil adat és készülékértékesítési bevételek ellensúlyozták a mérséklődő hangalapú bevételeket. A vezetékes bevételek 1,7%-kal, 47,5 milliárd forintra csökkentek 2017 első negyedévében a csökkenő hang, szélessávú internet, nagykereskedelmi és egyéb bevételek hatására. Ugyanakkor a TV valamint a készülékértékesítési bevételek emelkedtek az első negyedévben – írja beszámolójában a legnagyobb hazai távközlési cég.
A rendszerintegráció (RI) és információtechnológiai (IT) bevételek 11,4%-kal, 17,1 milliárd forintra emelkedtek 2017 első negyedévében az egy évvel korábbi értékükhöz képest két nagyobb közbeszerzési tender megnyerésének köszönhetően: egyrészt a FINA Világbajnoksághoz kapcsolódóan egy infrastruktúra telepítés, másrészt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére eszköz szállítás és rendszerimplementáció. Mindemellett, a magyarországi kis-és középvállalati szektorban is megemelkedett az IT szolgáltatások értékesítése. Az energiaszolgáltatásból származó bevételek 1,6 milliárd forintra csökkentek 2017. első negyedévben, a csökkenő elektromos áram ügyfélszám és az utolsó egyetemes gáz ügyfelek szerződéseinek lejárta következtében.
Az EBITDA éves összehasonlításban 16,5%-kal, 38,3 milliárd forintra csökkent 2017 első negyedévében, az alacsonyabb bruttó fedezet, magasabb közvetett költségek és a kiemelkedően magas, egyszeri profitelemekkel támogatott 2016. első negyedévi bázis összesített hatása miatt. Az értékcsökkenési leírás 1,6%-kal, 25,7 milliárd forintra nőtt 2017 első negyedévében a magyarországi új számlázási és integrált ügyfélkapcsolat-menedzsment rendszerek aktiválása következtében.
A folytatódó tevékenységből származó adózott eredmény 54,6%-kal, 4,8 milliárd forintra csökkent 2017. első negyedévben. A működési eredmény a 38,8%-kal 12,6 milliárd forintra csökkent a 2016 első negyedévéhez képest történt EBITDA csökkenés és értékcsökkenési leírás növekedésének eredményeként. A nettó pénzügyi eredmény 6,1 milliárd forintos veszteségre javult az alacsonyabb hitelállomány és mérséklődő kamatszintek következtében csökkenő kamatköltségnek köszönhetően. A csökkenő kamatköltség kedvező hatását némileg ellensúlyozta a derivatívák átértékelésén könyvelt magasabb veszteség, mivel a forint 0,75%-kal erősödött az euróval szemben 2017 első negyedévében a 0,33%-os gyengüléssel szemben, amit 2016 hasonló időszakában tapasztaltunk. A nyereségadó költség 39,0%-kal, 2,1 milliárd forintra mérséklődött 2017 első negyedévében, ami az adózáselőtti eredmény jelentős csökkenését tükrözi. Ezt némileg ellensúlyozta azonban a helyi iparűzési adó mértéke.
A nem irányító részesedésekre jutó eredmény 0,7 milliárd forintra nőtt a Macedóniában elért magasabb profit következtében, mivel az EBITDA csökkenését ellensúlyozta az értékcsökkenési leírás mérséklődése.
„Az év előttünk álló részére tekintve elmondható, hogy noha úgy tűnik, a Digi elhalasztotta a mobil piacra történő belépését, a verseny várhatóan továbbra is erős marad az üzleti és feltöltőkártyás mobil szegmensekben, valamint a három szolgáltatást összekapcsoló csomagok árazását tekintve is. Az EU roaming díjak további csökkentése és a feltöltő kártyás SIM-ek regisztrációjának közelgő határideje további kihívások elé állítanak minket. A korábbi várakozásainkkal összhangban a magyar RI/IT piacon növekedésre számítunk ebben az évben, melyhez a magasabb EU támogatások is hozzájárulnak. Célunk, hogy a bővülő RI/IT piacon növeljük részesedésünket, és az első negyedéves teljesítmény bizonyítja, hogy a legjobb úton haladunk; az RI/IT bevételeink 11,8%-kal nőttek, elsősorban közbeszerzési tenderek megnyeréséből származó bevételeknek köszönhetően. A jövőt illetően arra számítunk, hogy az új szerződéses mobil portfóliónk nagyban hozzájárul majd az FMC ügyfélbázis bővüléséhez és jelenleg az egyetlen integrált szolgáltatóként megfelelő pozícióban vagyunk ahhoz, hogy maximalizáljuk részesedésünket a háztartások telekommunikációra fordított költéséből” – mondta el az idei várakozások kapcsán Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója.