Többéves rekord dőlt meg a hazai ingatlanpiacon

Lezárult tranzakciókban és vevői keresletben is kitartott az elmúlt év lendülete a hazai ingatlanpiacon. A várakozásoknak megfelelően, aktívan indult az év: a Duna House által mért vevői keresletindex szerint kiemelkedően aktívak voltak januárban az érdeklődők a lakáspiacon.

A hónapban mért 98 pont az elmúlt két évnél jóval erősebb évkezdést jelent, ám a 2022-es, élénk januárnál is két ponttal magasabb értéket mutat. Az ingatlanközvetítő becslése alapján 9 267 tranzakciót hozott az év első hónapja, ami a decemberi eredményekhez mérten ugyan 9%-os mérséklődést jelent, azonban 2024 januárjához hasonlítva így is közel 11%-kal jobb teljesítményt takar. Az ingatlanközvetítő előrejelzése szerint tranzakciószámokban és árakban is fokozatosan erősödő időszak következik az ingatlanpiacon, amiben az otthonteremtési célú vásárlások mellett nagy szerepet játszanak majd a befektetési céllal kötött adásvételek is. Ahogy az ingatlanpiacon, úgy a jelzáloghitel-piacon is mozgalmas volt az év kezdete, a cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának, a Credipass-nak a magyarországi adatai alapján a jelzáloghitel-piacon idén januárban 120 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott. Ez a teljesítmény a decemberi MNB adathoz képest 3%-os volumennövekedést jelent, a 2024-es év azonos időszakában mért MNB adathoz hasonlítva pedig 46%-kal jobb teljesítményt mutat. A szakértők prognózisa szerint a jelzáloghitel-piacon is további erősödésre lehet majd számítani az év során.

A kelet-magyarországi téglaépítésűek kivételével országszerte minden területen, minden ingatlantípus tekintetében kisebb-nagyobb mértékű drágulást mutatnak a Duna House értékesítési adatai az előző év azonos időszakában mért adatokhoz képest. Keleten a panellakások áltagos négyzetméterára 606 ezer forintra emelkedett, míg nyugaton enyhébb, de így is kétszámjegyű drágulást mutatnak a tranzakciók mind a panelek, mind a téglaépítésűek tekintetében. A keleti téglalakások és házak a januári értékesítési adatok alapján 7%-os enyhülés után, 356 ezer Ft-os, átlagos négyzetméterárat mutatnak. Irányárváltoztatásra a hirdetési folyamat során 2-2%-os arányban hajlottak a tulajdonosok, míg a vevői alku 3-4% volt a vidéki paneleknél. A téglaépítésűek irányárát 3-4%-os arányban csökkentették az eladók, az alkunak is nagyobb, 6-7%-os teret hagytak.

A fővárosban ezúttal is a panellakások árszintjében jelentkezett nagyobb drágulás: Budán meghaladta az 1 millió forintot, míg a pesti kerületekben 900 ezer forint fölé emelkedett a házgyári lakásokért fizetett összeg négyzetméterenként. A budai paneltulajdonosok a hirdetési folyamat során az irányáron mindössze 2%-ot változtattak, és az alkunak is csekély, 1%-os teret hagytak. A pesti oldalon az eladók csökkentés helyett inkább az irányár emelése mellett döntöttek, míg az alkunak is mindössze 1%-ban engedtek. A január hónapban tulajdonost cserélt budai téglalakások átlagosan 1,2 millió forint feletti négyzetméteráron keltek el, a pesti belvárosban 1,3 millió forint feletti, míg Pest egyéb területein 819 ezer Ft/m2 volt az átlag. A hirdetési áron 1-4%-os mértékben enyhítettek az eladók, míg a vevői alku terén 1-3% volt a mozgástér.

Lecsúsztak a dobogóról a budai kerületek, 2025 januárjában is megőrizte vezető pozícióját a XIII. kerület a Duna House fővárosi kerületek közötti népszerűséget vizsgáló felmérése szerint. Visszatért a második helyre a befektetők körében korábban kifejezetten kedvelt Terézváros, a harmadik helyet megtartotta Zugló.

Nem csak a fővárosi kerületek iránti érdeklődés változott, de formálódnak az ingatlanok minőségével kapcsolatos vevői igények is: két területen Pest vármegyében és Budapesten is előtérbe kerültek a nagyon jó állapotú ingatlanok.

Idén januárban a fővárosban 32% volt a befektetési céllal vásárlók aránya, a vevők 25%-a első lakására szerződött. Vidéken a legtöbb adásvétel első lakás vásárlása céljából zárult, míg a vásárlók 26%-a nagyobb ingatlanba költözött, a befektetői arány 24% volt. A legerősebb eladói motiváció Budapesten 34%-kal a korábbi befektetés értékesítése, míg vidéken továbbra is az örökölt ingatlanok eladása vezette a sort.

Három érdekes adat:

Az elmúlt 3 év legerősebb januári keresletét mérte a Duna House.

A budai kerületek hátrébb csúsztak, Terézváros újra a legkeresettebb kerületek közé tornázta magát.

A fővárosban a befektetőké, vidéken az első lakást vásárlóké volt a főszerep.