Tovább nőtt a 100 legnagyobb vállalat

Jelentős mértékben, 1861 milliárd dollárral nőtt, a 100 legnagyobb vállalat piaci tőkeértéke, ami 2016. március 31-hez képest 12 százalékos növekedést jelent a PwC Global Top 100 rangsora alapján. Ez nemcsak megfordította a 2016-os csökkenést, hanem az eddig mért legnagyobb mértékű.

 

A növekedés csaknem 70%-a az amerikai cégeknek tulajdonítható, köszönhetően az elnökválasztás előtti és utáni kedvező gazdasági feltételeknek. Európának sikerült megfékeznie a piaci tőkeérték két éve tartó csökkenését, részesedése azonban továbbra is arányosan csökkent.

 

A Top 100-as rangsorban szereplő vállalatok több mint fele (55) immár harmadik éve amerikai kézben van, ami a teljes piaci kapitalizáció 63%-át teszi ki. Idén (abszolút értelemben) a legjobban az Apple teljesített: tőkeértéke 2016-hoz képest 149 milliárd dollárral nőtt, ami több mint 25%-os növekedést jelent. Az Apple-t szorosan követte az Amazon, amely piaci kapitalizációját 2017-ben több mint 50%-kal növelte. Az amerikai növekedés motorjai voltak továbbá a Facebook, a Bank of America, valamint a JPMorgan Chase.

 

Az Apple már hatodik éve tartja vezető pozícióját: idén ismét egyértelműen megelőzte a második helyen lévő Alphabet vállalatot, a tavalyi 86 milliárdról 175 milliárd dollárra növelve, azaz megduplázva a köztük lévő értékelési különbséget. Az Alphabet 2016 februárjában egy rövid időre átvette a vezetést az Apple-től. Ez különösen annak fényében figyelemre méltó, hogy az Apple a 2016-os naptári évben több készpénzt fizetett ki a részvényeseinek, továbbá 29 milliárd dollárt juttatott a befektetőknek osztalék és részvény-visszavásárlás formájában (a 2015-ös naptári évben ez az összeg 42 milliárd dollár volt). Az Alphabet 2016-ban csak 4 milliárd dollárt osztott vissza.

 

A technológiai cégek már második éve előzik meg a pénzügyi cégeket a rangsorban, ami az előbbiek tartós népszerűségét mutatja. A világranglista első három helyezettje továbbra is technológiai vállalat: az Apple, az Alphabet, illetve a Microsoft, majd őket szorosan követi a hatodik helyen a Facebook. Ezek az óriáscégek páratlan globális jelenlétük révén mindannyiunk életére hatással vannak, hiszen megváltoztatták az emberek közötti kommunikáció, interakció módját.

 

Az európai vállalatok a mai napig nem lábaltak ki teljesen a pénzügyi válságból, és az elmúlt évtizedben jelentős volatilitással kellett számolniuk. A rangsorban szereplő vállalatok közül csak 22 európai (ez a 2009-es évhez képest kilenccel, 2008-hoz képest 19-cel kevesebb), és ez a teljes piaci kapitalizáció mindössze 17%-át teszi ki (ami 2008-ban még 36% volt). Míg Európának sikerült megfékeznie a további csökkenést, vállalatainak értéke a 2013-2015 és a 2010-2011 közötti szintek alatt marad.

 

Kína/Hongkong 11 vállalattal szerepel a Top 100-as listán (ez 2016-hoz képest nem változott), amelyek teljes piaci kapitalizációja 14%-kal nőtt az előző évhez képest, miután a helyi piacok 2016-ban valamelyest magukhoz tértek. Idén a Tencent volt a legjobban teljesítő kínai vállalat, miután értéke 2016 óta 42%-kal, 272 milliárd dollárra növekedett. A Tencent és az Alibaba jelenleg a rangsor 11. és 12. helyén állnak, közel ahhoz, hogy bekerüljenek a globális Top 10 közé.

 

„A legnagyobb amerikai vállalatok és a világ többi része közötti különbség tovább nő. Az amerikai vállalatok kihasználják globális jelenlétüket, pénzügyi erejüket és innovációs képességüket, éles ellentétben az egyesült királyságbeli és az európai vállalatokkal, amelyek a rangsorban egyre hátrébb kerülnek. Némi stagnálást követően a kínai vállalatok jól teljesítenek, és két kínai vállalat, a Tencent és az Alibaba jövőre bekerülhet a Top 10-be” – mondja Polacsek Csaba, a PwC Magyarország cégtársa.