Új játékkal jelentkezik a szabadulószoba feltalálója

Gyurkovics Attila 2011-ben elkészítette a világ első szabadulószobáját,a Paraparkot. Az azóta eltelt 13 évben sorra nyíltak a szabadulószobák Budapesten, majd Európában és az egész világon. Attilát hívták Németországba és Hollandiába megnyitni a nemzetközi szabadulószoba konferenciákat és azóta is kap felkéréseket hasonló rendezvények kapcsán.

Az első szabadulószobák többségét magyar vállalkozások tervezték és készítették. Mára hatalmas üzletággá nőtte ki magát a szabadulószobák piaca, a feltaláló viszont továbbra is ott tart, ahol elkezdte: nem az anyagi elismerés, hanem a játékok tervezése érdekli igazán.

„A legjobb tudomásom szerint az első.” - mondja Attila. „Utólag, amikor beindultak a szabadulószobák, akkor lehetett hallani már, hogy voltak hasonló próbálkozások Távol-Keleten és az USA-ban. De ezeknek a játék koncepciója teljesen más volt, mint amit most ismerünk, ráadásul csak egy szubkultúrának voltak érdekesek. Más volt időkeretben, játékosok számában, sikerességi rátában, ami ott nagyjából 1-2% körül mozgott. Pont ez utóbbi mutatja, hogy ez egy másik játék, mert a flow miatt valós esélyt kell adni a játékosoknak.”

„Amit ma szabadulószobának hívunk, annak az alapjait a Parapark fektette le, ettől a koncepciótól azóta sem nagyon tértek el. Röviden összefoglalva flow-élményen alapuló kiscsoportos aktivitás, ahol a környezeted felfedezésével kell megoldani a feladatokat. Általában ezek a feladatok nyelvtől függetlenül megoldhatóak - ez pedig nagyban hozzájárult a nemzetközi elterjedéséhez.”

Gyurkovics az elmúlt fél évben egy kompakt, szabadulószoba élmény kialakításán dolgozott az Exit The Room-al közösen. Ez több szempontból visszatérés a gyökerekhez. A szabadulószoba az indulásakor egy olcsó műfaj volt, mára azonban nagyon elszabadultak az árak. Egy valamirevaló szabadulószoba elindítása ma már nagyjából 20 millió forint, ami nem is valószínű, hogy megtérül. Az újonnan tervezett játék célja az, hogy a szabadulószoba-élményt olyan helyekre is el lehessen juttatni, ahol erre eddig nem volt lehetőség.

Az új játék, a QITCH – Quest in the Chest – egy kreatív szabadulószoba-koncepció, amely hordozható formátumú, így ideális csapatépítő eseményekhez vagy rendezvényekhez. A QITCH szabadulószoba-ládákat egyszerűen be lehet állítani bármilyen helyszínen, és akár egész napos használatra is alkalmasak egyetlen töltéssel, hogy bárki bárhol átélhesse a Paraparkból vagy az Exit The Roomból ismert izgalmakat.

Az új játék a Társasjátékok Ünnepén debütál az Exit The Room termében 2024. 11. 16-án és 17-én, ahol bárki kipróbálhatja.