A múlt héten vizsgázott a Facebook álhírekre figyelmeztető új szolgáltatása, az ír rabszolgákról és rabszolgakereskedelemről szóló beszámolót megosztani akarókat figyelmeztette a cég arra, hogy vitatott hitelességű tartalomról van szó. A kamuhírek elleni fellépés fontossága az amerikai elnökválasztás után került a figyelem középpontjába.
A március 17-i Szent Patrik naphoz közeledve kezdett ismét terjedni a Facebookon az ír rabszolgákról és rabszolgakereskedelemről szóló beszámoló, azonban ezúttal meglepő figyelmeztetéssel találkozhattak a felhasználók, akik úgy döntöttek, megosztanák ezt az álhírt. A The Guardian beszámolója szerint a már tavaly bejelentett, a kamuhírek elleni védekezést szolgáló megoldás lépett működésbe, és egy olyan üzenet jelent meg, ami arra figyelmeztette a megosztást tervezőket, hogy az adott tartalom vitatott (Disputed), ráadásul két forrást is megemlítettek ebben a konkrét esetben, a Snopes.com-ot és az Associated Press-t.
Bár attól valószínűleg még igencsak messze vagyunk, hogy a kamuhírek többségét kiszűrje a rendszer, az mindenképpen elismerésre méltó, hogy igyekeznek aktívan fellépni az ilyen beszámolók terjedése ellen. A Facebook a múlt év végén jelentette be, hogy az USA után Németországban is teszteli a szűrőrendszerét, ami a mesterséges intelligencia mellett embereket is bevet a kamuhírek terjedésének megakadályozására.
Az álhírek elleni küzdelem fontossága az amerikai elnökválasztási kampány után került a figyelem középpontjába. Németország azért is fontos terep a kamuhírek elleni harcban, mert ősszel parlamenti választásokat tartanak az országban, és érthető módon nem szeretnék, hogy ilyen eszközökkel befolyásolják annak kimenetelét.