Újabb szakmát uralnak a férfiak

Az európai kockázatitőke-befektetések területén 2021-ben rekordméretű növekedés volt tapasztalható: egyetlen év alatt több mint 100 milliárd eurót fektettek be európai startup vállalkozásokba. A befektetéseknek köszönhetően csaknem 100 unikornis vállalat jött létre a régióban, és 2022-ben is hasonlóan erőteljes fejlődés várható.

E hihetetlen eredmény ellenére maradtak még kihívások, különösen, ami a nemek közötti egyensúlyt illeti. A fejlődési görbe ellaposodott, 2021 és 2020 összehasonlításából kitűnik, hogy alig változott a kizárólag férfiakból álló, a kizárólag nőkből álló és a nőket és férfiakat vegyesen tartalmazó alapító csapatok által összegyűjtött finanszírozás aránya.

A probléma megoldása érdekében a European Women in VC azzal bízta meg az IDC nemzetközi adatelemző központot, hogy vizsgálja meg a női finanszírozással (finanszírozók és alapítók) kapcsolatos hiányosságokat, és az eredményeket tegye közzé az első ténylegesen összeurópai szintű jelentésben, amely a 27 EU-tagállamon kívül az Egyesült Királyságra is kiterjed. A jelentés felméréseken és adatokon alapuló áttekintést nyújt a nemek közötti sokszínűségről az európai kockázatitőke-szektorban.

Finanszírozási szempontból a nemek közötti szakadék minden területen tapasztalható. A több mint 400, egyenként legalább 25 millió euró értékű vagyont kezelő kockázatitőke-társaságra kiterjedő, másodelemzéssel kombinált felmérés szerint a kockázatitőke-befektetéssel foglalkozó társaságokban a csúcsvezetők átlagos nem szerinti megoszlása: 85% férfi, 15% nő.

Ahhoz, hogy a tőkeberuházás/finanszírozás területén is kialakuljon egy egészségesebb nemek közötti egyensúly, egyértelműen több női vezetőre lenne szükség. Ennél is fontosabb azonban, hogy ezeknek a női vezetőknek a jelenleginél nagyobb tőkéhez kell hozzáférniük, nagyobb alapokat kell kezelniük, ha befolyást kívánnak gyakorolni a startupvállalkozások piacára, és továbblépni a portfólió társaságok kezeléséhez. A tényleges befektetési erő elemzése azt mutatja, hogy a női vezetők a teljes kezelt vagyon (AUM) arányában kisebb befektetési erővel (9%) rendelkeznek a férfiaknál (az AUM 91%-a), ami azt jelzi, hogy a nők többnyire kisebb alapokban vezetők.

„A fejlődés első jele a jelentős méretű biotechnológiai és élettudományi alapok térnyerése Európa bizonyos részein, hiszen ennek révén a női befektetők nagyobb tőkét kezelhetnek, és így javul a befektetői csapatok sokszínűsége” – mondta Kinga Stanislawska, a European Women in VC társalapítója. „Ha az alapoknak ezt a szegmensét kivennénk az elemzésből, az európai kockázatitőke-alapokról kialakult kép lényegesen rosszabb lenne a női vezetők arányát tekintve.”

Az alapítókat tekintve a jelentésből az is kiderül, hogy a női alapítók finanszírozási lemaradása az előző évekhez képest nagyjából változatlan maradt azzal, hogy a vegyes alapítói csapatoknak nyújtott tőke összege kis mértékben nőtt. 2021-ben a nők által vezetett európai startupvállalkozások a befektetéseknek mindössze 1,8%-ához jutottak hozzá.

„A probléma rendszerszintű, ezért holisztikus megoldásokat kell keresnünk. A finanszírozási egyenlőtlenség nem csak az induló vállalkozások szintjén, de az egész értékláncban jelen van, és azt a tőkeáramlás csúcsáról kiindulva kell kezelni. Vezetői szinten több tőkére van szükségünk a női vezetésű vállalatok és a női vezetők számára. Ez a megoldás hozzájárulna ahhoz, hogy több kockázati tőke jusson el női vezetőkhöz, és hogy a befektetések általában véve társadalomtudatosabbá és intelligensebbé váljanak” – Anna Wnuk, a European Women in VC közösségi vezetője.

„A jelentésből kiderül, hogy a női alapítók pozitív hatást gyakorolnak az ökoszisztéma kritikus fontosságú vertikális területein, például az oktatás, a fenntarthatóság és az egészségügy területén. A női befektetők ugyanakkor nagyobb valószínűséggel támogatják ezeket a nők által vezetett vállalkozásokat” – Michał Kramarz, a Google for Startups közép-európai igazgatója.

Bár a felmérés eredményei szerint a nők nagyrészt junior befektetési pozíciókban vannak jelen, és növekvő érdeklődést mutatnak a kockázati tőke világa iránt, a foglalkoztatási piramis meredek, és a nők a vezetői szint felé vezető úton lemorzsolódnak. A nők által létrehozott és vezetett alapok az átlagos kezelt vagyon tekintetében is kisebbek. „A jelenlegi helyzet, ahol vállalkozások homogén csoportjába fektetünk be, problémás. Nem csupán rengeteg lehetőséget, de rengeteg kihasználatlan potenciált is hagyunk parlagon heverni. Egyenlő versenyfeltételeket kell teremtenünk, és egyenlő esélyeket kell biztosítanunk mindenki számára” – Corinne Vigreux, a TOMTOM alapítója.