Változtat az RTL a nézettségi adatok publikálásánál

Az RTL Magyarország 2022-től kezdődően a nézettségi adatainak publikálásakor, illetve a belső elemzései készítésénél a közönségarány mutató esetében át fog állni az „Egyéb nagyképernyő használat” (Other) nélküli SHR% alkalmazására. Ezzel a médiavállalat követi a nagy európai és amerikai piacok trendjeit, ahol már évek óta így közlik a tévécsatornák nézettségi eredményeit.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy - miközben az „Other” mérése továbbra is része marad a Nielsen televíziós mérésének, ennek változása továbbra is elemezhető marad - a nézők által ilyen típusú képernyőhasználatra (a nem magyar nyelvű lineáris televíziócsatornákra, videójátékra, vagy bármi másra) fordított idő ki fog kerülni az RTL Magyarország használt közönségarány mutatóból. Ennek következtében a közönségarányokat (SHR%) immár tisztán a magyar nyelvű lineáris televíziócsatornák piacán fogják értelmezni, az elmozdulások ebben a versenyben jelentenek majd változásokat, piacnövekedéseket, illetve csökkenéseket. Ez a változtatás az összevethetőség érdekében minden hazai tévécsatorna adatait egyszerre érinti, vagyis senkinek nem jelent majd előnyt vagy hátrányt a nézettségi versenyben.

A verseny itt továbbra is igen erős: jelenleg 117 magyar nyelvű lineáris televíziócsatorna van Magyarországon, amelyről a Nielsen referenciajellel rendelkezik, és amely így része a magyar televíziós piacnak. A definíció, amelyet ezentúl használni fognak: „Lineáris SHR% = a vizsgált műsor vagy idősáv nézésére fordított idő aránya az összes magyar nyelvű lineáris televíziócsatorna nézésére fordított időből (beleértve ezen csatornák időeltolásos (TSV) nézését is)”

Az Other részaránya a 2021-es évben 20% fölé nőtt, ennek kihagyása a SHR% számításból pedig látványosan, mintegy 25%-kal fogja majd megemelni minden csatorna műsorainak januárban publikált share eredményeit. A változtatás oka, hogy egyértelműbb képet kapjunk a lineáris tévék nézettségi versenyéről abban a korban, amikor a tévé már nem csak tévénézésre használható: az Other már nagyon sok mindent jelenthet a külföldi csatorna nézéstől a különböző játékkonzolok használatán át egészen a mobiltelefon képernyőjének tükrözéséig.

 

Ez a változtatás viszont biztosítja, hogy lekövessük ezeket a technológiai változásokat a televíziós piac meghatározásakor, emellett stabilitást és átláthatóságot teremtsünk az adatszolgáltatásban, amely így összevethető marad és pontosabban határozza meg a tévés piac versenyének állását – írja közleményében a médiacég.

Reakció az RTL döntésére

Az Atmedia reagált az RTL Magyarország döntésére. A multimédiás kereskedőház közlése szerint a nézői részesedés vizsgálata esetén az alapkérdés mindig az, hogy mit veszünk 100 százaléknak. Mint fogalmaztak, 100 százaléknak tekinthető többek között: minden a Nielsen által mért képernyőfogyasztás, vagy az összes magyar nyelvű csatorna nézettsége, vagy az összes, a hirdetőkért harcba szálló, szpot-méréssel rendelkező csatorna nézettsége, de lehet akár egy-egy adott tematikus csatornacsoport (pl. sportcsatornák) nézettségét is 100 százaléknak tekinteni. Mindez attól függ, hogy ki, mit szeretne elemezni.

„Az Atmédiánál a 2010-es indulás óta gyakorlat az úgynevezett „csak kereskedelmi” más szavakkal „commercial only” nézői részesedés mutató használata is, ahol a 100% az összes szpotméréssel rendelkező csatorna nézettsége. A hirdetőket és a médiaügynökségeket az érdekli, hogy az elérhető kínálatból - nevezetesen, ahova nézettséggaranciával tervezhet kampányokat effective reach / effective frequency célokkal - amit csak a szpotméréssel rendelkező csatornákon tehet meg – mit válasszon. Vagyis számukra ez jelenti az elérhető kínálatot, ebből választanak, ezért tekintjük ezt 100%-nak, és ezért bevett szokás az Atmédiánál ennek a mutatónak a használata a televíziós hirdetésértékesítési tevékenység során. Ezt tartjuk korrektnek. Örülünk, hogy az RTL is felismerte ennek fontosságát és lépett” - írta reakciójában az Atmedia.

Félreérthette az Atmedia

Az RTL Magyarország szerint az Atmedia a közönségarány-mutatóval kapcsolatos RTL-es változtatásra adott reakciójában félreérthette a változtatás lényegét – írja beszámolójában a Media1. A portálnak adott nyilatkozat szerint a lineáris shr% mutató ugyanis nem szűri ki a szpotszintű méréssel nem rendelkező tévécsatornákat, márpedig az RTL szimplán a lineáris shr% mutatóra áll át.

Mint a Media1 írja, ez azt jelenti, hogy csak az egyéb nagyképernyős csatornahasználatot (például Netflixezés, DVD-nézés stb.) szűrik ki, és a mutató számításakor a reklámszpot szintű nézettségméréssel nem rendelkező egyéb magyarországi tévécsatornák (például Viasat Nature) nézettségét figyelembe veszi a mérés. Magyarán az RTL nem egy olyan mutatóra áll át, mint amit az Atmedia emlegetett, a médiacég szerint ugyanis fontos, hogy ezeket a jellemzően kisebb tévécsatornákat is figyelembe vegyék.

Kolosi Péter, az RTL Magyarország vezérigazgató-helyettese és programigazgatója a Media1-nek nyilatkozva elmondta azt is, hogy az RTL továbbra sem ért egyet azzal, ahogy az Atmedia gondolkodik, illetve azzal, hogy a szpotméréssel nem rendelkező csatornákat nem kellene figyelembe venni. Hangsúlyozta, hogy ők az RTL-nél nem úgy változtatnak, mint amit az Atmedia üdvözölt, hiszen az olyan egyéb magyar lineáris csatornák nézettségét, amelyek nem rendelkeznek szpot szintű méréssel, ezután is figyelembe veszi a lineáris shr% mutató.