Idén az első fél évben a fővárosban a használt lakások bő kétharmadát értékesítették 20-50 millió forint közötti áron, ennél drágábban kelt el viszont az újépítésű lakások túlnyomó többsége az Otthon Centrum elemzése szerint. A használt tégla társasházi lakások átlagos négyzetméterára idén az év első hat hónapjában éves összevetésben a fővárosban a legnagyobb mértékben, 18,4 százalékkal a XI. kerületében nőtt, míg a vidéki megyei jogú városok között Miskolc áll az élen 23 százalékos áremelkedéssel.
Pest megyében az adásvételek 2 millió forinttól kezdődtek, az eladások 62 százaléka azonban a 10-40 millió forint közötti sávban alakult. Vidéken az adásvételek 1 millió forinttól indultak, de a használt ingatlanok négyötöde 30 millió forintnál megállt – írja az MTI az Otthon Centrum közleménye alapján.
A társasházi téglalakások esetében a legdrágább átlagárat Budapest V. kerületében mérte az Otthon Centrum, ahol egy négyzetméterért átlagosan 980 ezer forintot kellett fizetni idén. Azonban ez a tavalyi első féléves átlagárnak csupán 85 százaléka volt – jegyezték meg.
A panellakások átlagára néhány budapesti kerületet leszámítva (például a VIII. kerületet, ahol tavalyhoz képest 10,3 százalékkal csökkent a fajlagos négyzetméterár átlagértéke) stabil maradt, sőt inkább 10-15 százalékos növekedést tapasztaltak. A főváros XI. és XIII. kerületében alakult ki a legdrágább átlagos négyzetméterár: 683 000, illetve 650 000 forint. A legolcsóbb, négyzetméterenként 227 000 forintos átlagár Nagykanizsát jellemezte.
Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője szerint a piac megelőlegezte a gazdasági teljesítmény gyors visszapattanását, és a növekvő jövedelmek és megtakarítások, a most még kedvező hitel kamatszint, valamint a családok számára elérhető támogatások együttesen erősítették a keresletet. Ráadásul az inflációs várakozás is motiválta a befektetési célú vásárlókat.
Az elemző ugyanakkor megjegyezte, a keresleti nyomással szemben korlátos a kínálat, az érdeklődés továbbra is a gazdasági centrumok, a főváros, a megyei jogú városok térségére koncentrál. A rugalmas, otthoni munkavégzés elterjedése érzékelhető változást generált a piacon, a vásárlók a megfizethetőség mellett az átalakuló életmód miatt egyre inkább kedvelik az agglomerációban elérhető ingatlanokat is.