Nem az ötletben, a megvalósításban van a siker – interjú Várdy Zoltánnal

Várdy Zoltán vállalkozásfejlesztési mentor, a The Launch Code megalkotója a Top 15 legígéretesebb magyar startup és scale-up lista megalkotásában zsűrielnökként vett részt. A Marketing&Media magazinnak adott interjúban beszélt arról, hogyan reagáltak a startupok a COVID-járvány jelentette kihívásra és azt is elárulta, hogy szerinte miben rejlik a sikeres cégek titka.

– Az elmúlt év és vele a pandémia igen nagy kihívás elé állította az üzleti világot. Hogyan reagáltak erre a helyzetre a startupok és a scale-upok?

– Meglátásom szerint az innovatív vállalkozások kétféleképpen reagáltak erre a helyzetre, vagy összehúzták magukat és a kivárás stratégiáját választották, vagy a körülményeket felmérve valamilyen változást eszközöltek az üzleti tervükben, termékük vagy szolgáltatásuk esetében – így esetleg nemcsak hogy átvészelték, de sokat profitáltak is a sajnálatos helyzet nyomán kialakult változásokból. Érdekes volt látni azt, ahogy a szegedi Antavo reagált, amely fel is került a Top 15 scale-up listára. Ez a cég azt használta ki, hogy a távol-keleti piacon a pandémia hatására eltűnt az a kényszer, hogy a potenciális partnereik a személyes jelenlétet igénylik az értékesítési folyamatban, így a nemzetközi terjeszkedésük igencsak felgyorsult. Ugyancsak érdekes megnéznünk a Top 15 startup listán szereplő Blue Colibri App esetét, amely kezdetben, a legkritikusabb időszakban ingyenessé tette az új ügyfelei számára a vállalati belső kommunikációs szolgáltatását. A felhasználók aztán meggyőződtek arról, hogy az innováció sok szempontból hasznos a számukra, így több új ügyfelük lett ennek az üzleti döntésnek a nyomán. Látszik tehát, hogy akik rugalmasan alkalmazkodtak, azok akár hosszú távon is profitálnak a változásokból.

– Milyen erősségeit és lehetőségeit emelnéd ki a hazai startup-ökoszisztémának az elmúlt évtized tapasztalatai nyomán?

– Nagy előnyt jelent a hazai csapatok számára az innováció mértéke, a termékfejlesztési tudás és agilitás. Azt tapasztalom, hogy valós problémákra hatékony megoldások születnek, a nyugati piacokhoz képest alacsonyabb áron. Ezen erősségek miatt van helyük a nemzetközi piacon. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy lemaradásunk van a marketing és a kereskedelem területén, kevés a gyakorlati tudás – engem ez motivált abban, hogy startupokkal dolgozzak, ebben szeretnék nekik hatékony mentori támogatást nyújtani. Hiába a jó ötlet, ha a csapat nem tudja hatékonyan megtalálni a csatornát a vásárlói felé.

– Összefoglalva, hogy látod, mitől lesznek sikeresek a magyar startupok? Mi lehet a közös titkuk azoknak, akik a top 15-ös listákra felkerültek?

– Azok a cégek lesznek sikeresek, amelyek a piaci igényeket jól mérik fel, valós problémára adnak innovatív választ. Aztán pedig kulcsfontosságú a megvalósítás során alkalmazott agilitás és kitartás is, amelyeket már említettem.

Jánoska Rita

Az interjú teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.