Nagyot nyert a BioNTech, továbbra is az Apple a legértékesebb márka. Meglepő lépésre szánta el magát a Lush, modernizálják az El Clásicót és eljött a robotfutárok kora – íme a Marketing&Media magazin válogatása az idei év érdekes márkasztorijaiból.
Techcégek uralják a márkák rangsorát
Az Interbrand legértékesebb globális brandeket bemutató rangsorában szereplő száz márka összesített értéke 2667,5 milliárd dollár, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb fejlődést a Tesla mutatta fel, amely 36,27 milliárd dolláros márkaértékkel szerepel a listán. A cég piaci értéke közel 900 milliárd dollár, ez az egy évvel korábbihoz képest 184 százalékos bővülést jelent.
A rangsor élén az Apple található 408 milliárd dolláros márkaértékkel, ők valamivel több mint negyedével növelték a brand értékét. Hasonló fejlődést mutatott fel a második Amazon és a harmadik Microsoft is. A technológiai cégek fölényét mutatja, hogy a negyedik és ötödik helyen is a szektor képviselői találhatók, a Google és a Samsung.
Megszázszorozta bevételét a Biontech
Az előző évinél majdnem százszor nagyobb bevételt ért el a január–szeptemberi időszakban a BioNTech német biotechnológiai kutatóvállalat, amely a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscéggel kifejlesztette az Európai Unióban elsőként engedélyezett védőoltást a koronavírus ellen. A 2008-ban indított technológiai vállalkozás 13,44 milliárd euró bevételt ért el kilenc hónap alatt, szemben az egy évvel korábbi 136,9 millióval.
A Lush törli magát a közösségi médiából
A főleg a fiatalabb korosztályok körében népszerű kozmetikai márka a döntését azzal indokolta, hogy a közösségimédia-felületek kifejezetten károsak az emberekre, és amíg ezt nem oldják meg, addig vissza sem fog térni azokra. A Lush bejelentésében hangsúlyozta, csakis akkor térnek vissza ezekre a platformokra, ha azokat biztonságosabbá teszik az üzemeltetők. A cég távozik az Instagramról, a Facebookról, a Snapchatről és a TikTokról mind a 48 országban, ahol jelen van.
Új márkaidentitást kapott az El Clásico
A spanyol labdarúgó-bajnokság két legmagasabb osztályát összefogó és menedzselő szervezet, a LaLiga igyekszik karakterisztikus logóval és vizuális elemekkel méltó körítést adni a Barcelona és a Real Madrid meccsének. Az El Clásico promóciós munkájának célja, hogy tükrözze az ikonikus rivalizálás értékeit: erő, szenvedély, technológia, innováció, dinamizmus, szórakoztatás és globalitás. Emellett szeretnék csökkenteni a távolságot a sztárok és a követőik között, közelebb hozva a szurkolókat, hogy érezzék, ők is szerves részei a játéknak.
Robotok segítenek az ételfutároknak
Az Umami Burger és a Krispy Rice márkát birtokló C3 a Coco robotikai céggel működik együtt Los Angelesben, hogy ezzel is hatékonyabbá tegye a házhoz szállítást. A robot 97 százalékban pontosan érkezik a megrendelés helyszínére, és nemcsak a felére csökkenti a kiszállítási költségeket, hanem a hagyományos házhoz szállításhoz képest 30 százalékkal gyorsabban érkezik meg az étel.
Európában az észt Starship cég több mint ezer robotból álló flottája alig két év alatt a kétmilliomodik kiszállított megrendelésen is túl van. Guruló robotfutáraik érzékelők, kamera és GPS segítségével közlekednek, bár távirányító központokból és műholdakról is figyelik őket. Egy robotba négy nagy pizza is belefér, és amikor megérkezik, a megrendelő a telefonjára kapott kód segítségével kinyithatja a fedelét és kiveheti a meleg ételt.
Baross Gábor
Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.