A Ford már a jövőre készül: a vállalat új naperőművet épített a spanyolországi Valenciában működő Almussafes üzemegységében. Mint ismeretes, a Ford vállalta, hogy 2035-re minden Európában értékesített autója nulla károsanyag-kibocsátással működik majd, ahogyan európai létesítményei és beszállítói is. A cég legutóbbi kezdeményezése, a 2022 végén üzembe helyezett naperőmű azt igazolja, hogy a Ford folyamatosan dolgozik e cél elérésén.
A spanyol gyárban felállított, a Nap energiáját villamos árammá alakító napelemek annyi elektromosságot termelnek, ami képes lenne fedezni 1400 átlagos háztartás éves energiaszükségletét1. A jelenlegi, 4641 megawattórás kapacitás már idén nyáron további 3762 megawattórával fog bővülni, ami újabb 1100 átlagos háztartást lenne képes ellátni árammal. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy e napelemek révén a Valencia üzem már idén is érzékelhető mértékben tehermentesíti az országos elektromos hálózatot.
A Ford azt tervezi, hogy a jövőben újabb naperőműveket telepít olyan területeken, amelyek nem szükségesek a termeléshez, és ezzel 2024-re az üzem saját energia-előállító kapacitása a csúcsidőszakban megközelíti majd a 10 megawattot. Ugyanakkor azt is vizsgálják, hogy később az épületek tetején is elhelyezhetnek-e további napelemeket.
“Manapság mindannyian egyre inkább felismerjük a megújuló energiaforrások fontosságát. A Ford kitartóan dolgozik a tisztán elektromos jövő megvalósításán és a gyártás karbonsemlegessé alakításán, és ebben rengeteget számítanak az olyan kezdeményezések, mint ez a mostani, amely lehetővé teszi, hogy a Valencia üzem maga állítson elő elektromos áramot,” nyilatkozta Stuart Southgate, a Ford Európa fenntarthatóságért, környezetvédelemért és biztonságtechnikáért felelős igazgatója.
A spanyolországi Almussafes üzemegység már 2022. január 1. óta kizárólag megújuló forrásokból származik elektromos árammal működik, és időközben a Ford összes európai gyártólétesítménye erre az útra lépett. A vállalat folyamatosan keresi a megoldásokat arra, hogyan növelhetné még tovább a megújuló energia arányát, arra törekedve, hogy 2035-re a teljes globális gyártási tevékenysége 100 százalékban karbonmentes úton előállított árammal működjön.