Ingyen sportfilmekkel emlékezik a 6:3-ra a Filmio

Hetven éve aratta az Aranycsapat legendás, 6-3-as győzelmét az angol labdarúgó-válogatott ellen. Ennek emlékére vasárnapig ingyen nézhető a Filmión az Aranycsapat, A csodacsatár és a Czibor, a rongylábú című film.

(fotó: NFI)

1953. november 25-én játszotta az Aranycsapat a 6-3-as győzelemmel zárult mérkőzését az angol futballválogatottal szemben a londoni Wembley Stadionban. A Grosics - Buzánszky, Lóránt, Lantos - Bozsik, Zakariás - Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor összeállítású nemzeti tizenegy győzelme legendássá vált, hiszen az angol labdarúgás addigi 90 éve alatt senki nem győzte le őket a kontinensről. Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételek és a csapatagok visszaemlékezései segítségével. A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal mások mellett Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György – írja az MTI a Nemzeti Filmintézet közlése alapján.

Keleti Márton 1956-os szatírája, A csodacsatár című alkotás görbe tükröt tart az Aranycsapat sikerei idején tomboló futballmánia és a diktatúra elé. A történet szerint Futbóliában a sorozatos futballvereségek miatt kormányválság fenyeget, az államelnök ezért megbízza Duca tengernagyot, hogy szerezze meg a Svájcban játszó magyar csapat csodacsatárát. A filmben a főszereplő Puskás Ferenc mellett feltűnik Garas Dezső, Benedek Tibor és Sinkovits Imre.

Czibor Zoltán az Aranycsapat tagjaként olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes lett, majd 1956-os emigrációját követően az FC Barcelona és az Espanyol csapatokban játszott. Koltay Gábor dokumentumfilmje, a Czibor, a rongylábú (2022) a legendás labdarúgó életét és pályafutását mutatja be gyermekei és unokái, valamint magyar és spanyol barátai, pályatársai visszaemlékezései alapján.