A Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) márciusi 5-ei közgyűlése egyhangúlag – már nyolcadik alkalommal – megerősítette elnöki tisztjében Kovács Tibort, a Ringier Hungary Kft. ügyvezető igazgatóját.
Az idei közgyűlésen az elmúlt év beszámolója és a következő időszakkal kapcsolatos tervek, valamint a költségvetés elfogadása mellett tisztújításra is sor került. Az eddigi MLE-elnök megerősítése mellett felügyelőbizottsági elnököt is választottak, Győri-Posztl Izabella (Central Médiacsoport Zrt.) személyében.
Kovács Tibor, az Egyesületet 2011-óta vezető elnök a következő időszakra előre tekintve kiemelte, hogy a technológiai-, gazdasági- és jogi környezeti változások a médiapiacot ismét olyan kihívások elé állítják, amely különösen felerősítik a kiadói iparág és az újságírói szakma együttes fejlesztési és szakmai érdekképviseleti fontosságát.
Fel kell készülni az EMFA közeljövőben történő elfogadása kapcsán várható változásokra. Fel kell gyorsítani a szakmának az adat-központú technológiák bevezetését, megvizsgálva a first-party-data hazai, egységes rendszerének kidolgozási lehetőségét.
„A mesterséges intelligencia robbanásszerű megjelenése sokkal gyorsabb reakciót kíván a médiapiaci szereplőktől és szervezetektől, de a törvényi szabályozóktól is, hogy megfelelő kereteket szabjanak az AI használatának, amely a médiafogyasztók igényeinek innovatív kiszolgálása mellett, szabályozza az adatvédelmi kérdéseket és védi az AI által felhasznált tartalmak jogtulajdonosainak érdekeit is. Az új technológia képes megújítani a médiatermékeket, és új formában eljuttatni az információt a felhasználókhoz, de annak felelőssége, hogy hiteles, minőségi magyar nyelvű újságírói tartalom a jövőben is elérhető legyen, az egész gazdaság és a társadalom érdeke. Ez gyors és határozott lépéseket igényel, hogy egyszerre elérhető legyen a technológia, de egyben szabályozott környezetben működjön, védve az újságírást és a kiadói gazdasági érdekeket, így az egész gazdaság és társadalom érdekeit” – hangsúlyozta Kovács Tibor.
A közgyűlés résztvevői értékelték és kiemelték, hogy továbbra is nagy hangsúlyt helyeznek az egyesületi munkában a digitális átállás fontossága mellett, a fenntartható üzleti modellek és a nyomtatott sajtó előnyeinek bemutatására, illetve a nemzetközi tudásáramlás biztosítására, a kiadói szakma legjobb gyakorlatainak hazai bemutatására, az ezzel kapcsolatos workshopok, képzések és rendezvények szervezésére. A közeljövőben az MLE társszervezésében Budapest fog helyt adni a PDLN nemzetközi szakmai szervezet éves kongresszusának.
Az Egyesület az iparág szakmai és érdekképviseleti szervezeteként - a technológiai fejlesztések, az üzleti megoldások támogatása és az iparági sztenderdek kialakítása mellett -, továbbra is aktív a hazai és nemzetközi jogi felkészülés és érdekképviselet területén, együttműködve más országok kiadói szervezeteivel és a nemzetközi szakmai szervezetekkel.