A Reuters brit hírügynökség közzétette az energiaszektor legfontosabb női szereplőit tartalmazó globális listáját, amelyen Magyarországot és a régiót Beck Zsófia, a Boston Consulting Group (BCG) regionális energiaiparért felelős ügyvezető igazgató partnere képviseli.
Beck Zsófia 2011 óta dolgozik a BCG-nél. Fő tevékenységei közé tartozik az energiaipari stratégia-alkotás, valamint a klíma- és fenntarthatósági törekvések támogatása Közép- és Kelet-Európában. Beck Zsófia, mint a BCG kelet-közép európai energia, klíma, valamint a fenntarthatósági tanácsadó csapatának vezetője, jelentős mértékben járult hozzá a régió legnagyobb energiavállalatainak átalakulási folyamataihoz.
Az energiaválság és a háborús konfliktusok az elmúlt években reflektorfénybe állították az energiaipari átalakulásokat, mondta Beck Zsófia, aki szerint ez egy "nehéz" szektor, számos nemzetközi és hazai szereplővel, különböző érdekrendszerekkel - ugyanakkor mégis mindannyiunk életében folyamatosan jelen van akár egyéni, akár vállalati szinten.
Az energiát kicsit talán úgy kezeltük, fogalmazott, mint a vizet: természetesnek vettük, hogy mindig van, mindig megfizethető és lehetőleg még tiszta is. De, amikor elzárták a csapot, Európa megijedt. Azóta “palackos vizet” importálunk és kutakat fúrunk, amiből néha jön, néha nem, így azonban sokkal drágább is lett. Cserébe viszont legalább megtanultunk esővízzel locsolni, nem folyatjuk a csapot fogmosás közben és nem állunk a zuhany alatt órákig, csak mert jól esik.
Az energiaipar kapcsán jelenleg három problémát próbálunk egyszerre megoldani: mindig legyen energia, mikor szükségünk van rá (világításra, fűtésre, közlekedésre); lehetőleg ne szennyezze túlságosan a környezetet és legyen megfizethető.
Az egyenlet nem megoldhatatlan, de idő kell hozzá és nagyon jól átgondolt stratégia: milyen ütemben csökkentjük az orosz gáz-függőségünket, milyen gyorsan zárjuk be a lignit/szén erőműveket, hogyan és mennyire támogatjuk az energiahatékonysági beruházásokat, a megújulókat, a tárolókat, az új technológiákat, hogy azok jó sebességgel és mégse túl gyorsan érkezzenek, és nem utolsó sorban addigra a szükséges infrastruktúra is rendelkezésre álljon. Talán az egyik legnehezebb kérdés pedig az, hogyan finanszírozzuk ezt az átmenetet úgy, hogy az egyes vállalatok, országok, régiók versenyképessége eközben a lehető legkisebb mértékben sérüljön, tette hozzá.
Ilyen és ehhez hasonló kérdések megoldásán dolgozunk közösen nagyvállalatokkal, kormányokkal és civil szervezetekkel egyaránt.
Óriási megtiszteltetés, hogy felkerülhettem a Reuters globális listájára, de azért ez valójában a BCG teljes kelet-közép európai energiacsapatának elismerése, nemtől függetlenül, mondta Beck Zsófia.
„Remélem talán jó példaként szolgálhatok a feltörekvő generációnak is, hogy nőként is lehet nemzetközi sikereket elérni az energiaiparban,” mondta Beck Zsófia, akit 2023-ban a CEEnergyNews Közép-Kelet-Európa legbefolyásosabb energiaszakértőjének választott.
A Reuters 20-as listáján szerepel többek között Valerie Boullion-Delporte, a Michelin Hidrogén Ökoszisztéma igazgatója, Lori Clark, a New Brunswick Power Corporation elnök-vezérigazgatója, Cassie Flynn, az ENSZ fejlesztési programjának klímaváltozásért felelős igazgatója, Abigail Ross Hopper, a Solar Energy Industry Association elnök-vezérigazgatója, és a latin-amerikai CAL Clean Energy alapító vezérigazgatója, Camila Ramos.
A BCG gratulál Beck Zsófiának, valamint a Reuters listáján szereplő összes hölgynek.