
A Wizz Air, Európa közzétette éves Fenntarthatósági Jelentését a 2025. március 31-én zárult pénzügyi évre vonatkozóan. A jelentés, amelyet független harmadik felek hitelesítettek, kiemeli a mérhető mértékű előrelépést és megerősíti a vállalat hosszú távú elkötelezettségét a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási pillérek terén. A Wizz Air-t az előző évben elért folyamatos fejlődésének köszönhetően a független Cirium elemző cég a világ legkisebb emissziójú légitársaságának nyilvánította.
A 2025-ös pénzügyi év során a Wizz Air megerősítette pozícióját a világ egyik legalacsonyabb károsanyag-kibocsátású légitársaságaként: 52,2 gramm CO₂ per utaskilométer értékkel vezeti az iparági rangsort. A légitársaság ultramodern flottája, amelynek átlagéletkora mindössze 4,7 év, továbbra is messze a legfiatalabb a versenytársai között, elősegítve az üzemanyag-felhasználás hatékonyságát és csökkentve a környezeti hatásokat. A 2025-ös pénzügyi évben a Wizz Air 231 repülőgépének több mint 66 százaléka (147 Airbus A321neo és 6 A320neo) rendelkezik a legújabb generációs, üzemanyag-hatékony Pratt & Whitney GTF hajtóművekkel. Ezek 20 százalékos csökkenést biztosítanak az üzemanyag-fogyasztás és a CO₂-kibocsátás terén a korábbi generációs repülőgépekhez képest, emellett pedig 50 százalékkal mérséklik a zajszennyezést is. A „Customer First Compass" néven ismert vállalásával összhangban – amely a legújabb technológiák alkalmazásával épít az innovációra és a környezeti fenntarthatóságra – a Wizz Air célja, hogy 2028-ra teljesen Airbus A321neo flottával működjön, ezzel messze megelőzve bármely más európai légitársaságot.
A Wizz Air a hatékonyságra és az innovációra való összpontosítását szimbolizálja egy különleges festésű repülőgép is. A zöld levélmintákkal díszített repülőgépet a légitársaság az Airbus-szal való 20 éves partnerségének ünneplésén mutatta be, utalva az eddigi közös eredményekre és a jövőbeli feljesztésekre.
Fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF): a tesztjáratoktól a 2030-as célokig
A Wizz Air továbbra is céltudatos, adatvezérelt megközelítést alkalmaz a kibocsátás csökkentésére alternatív energiaforrások - így a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) használatával. 2024 októbere és decembere között a légitársaság fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) tesztjáratokat indított a Barcelona–Budapest és Brüsszel Charleroi–Budapest útvonalakon, a Moeve és a World Fuel Services SAF beszállítóival együttműködve. A légitársaság célja, hogy 2030-ra a járatai 10 százalékán SAF keveréket használjon.
Pragmatikus út a Net Zero felé
A Föld Napja alkalmából a Wizz Air áprilisban bemutatta ambiciózus dekarbonizációs ütemtervét, amelynek célja - összhangban a Nemzetközi Polgári Légiközlekedési Szervezet (ICAO) hosszú távú céljával -, hogy 2050-re a légitársaság elérje a karbonsemleges működést. Az ütemterv egyúttal erős felhívás a kormányok és az iparág szélesebb körű szereplői számára, mivel szoros együttműködés és csapatmunka szükséges ahhoz, hogy jelentős előrelépés történjen a repülés hosszú távú fenntarthatóságáért.
„A Wizz Airnél az ESG célokat nem marketingfogásként kezeljük, hanem alapvető üzleti szükségszerűségként” - mondta Durucskó Dorottya, a Wizz Air kormányzati és fenntarthatósági ügyekért felelős vezetője. „A 2025-ös Fenntarthatósági Jelentés világosan tükrözi elkötelezettségünket a mérhető előrehaladás iránt, amelyet a teljesítményadatok és pragmatikus, adatvezérelt tervezés alapján valósítunk meg. Olyan kulcsfontosságú területekbe fektetünk be, amelyek valódi hatással bírnak: új technológiákba, SAF gyártási lehetőségekbe és okosabb működésbe, miközben elkerüljük azokat a stratégiákat, amelyek nem rendelkeznek bizonyított hatással. Célunk nemcsak az, hogy továbbra is a világ egyik leghatékonyabb légitársasága maradjunk, hanem hogy példát is mutassunk, hogyan fejlődhet a költséghatékony légiközlekedés felelősségteljes és fenntartható módon” – tette hozzá.
Az iparág is elismeri a fejlődést
A Wizz Air fenntarthatósági törekvéseit több iparági szervezet is elismerte. 2024-ben a légitársaság elnyerte a „Legjobb légitársaság a szén-dioxid csökkentésében” díjat a World Finance által rendezett Carbon Awards-on, és az előző két év után harmadszorra is megkapta a CAPA Environmental Sustainability Award for Excellence díját.
A Wizz Air fenntarthatósági stratégiája a társadalmi felelősségvállalásra és a szervezeti fejlesztésre is kiterjed. Az előző (2025 márciusában véget ért) pénzügyi évben több mint 2300 új munkavállaló csatlakozott a céghez, így a teljes munkavállalói létszám már több mint 9000 főt számlál 112 nemzetiséget képviselve.