Több mint 900 milliós támogatás tévés produkciókra

A Megafilm Service gyártásában, Orosz Dénes rendezésében készül a Félrelépni szabad című film Georges Feydeau A hülyéje című, a Thália Színházban nagy sikerrel futó darabjának újragondolásából, mai magyar környezetben. Két tévéfilm és három dokumentumfilm gyártására szavazott meg támogatást a Nemzeti Filmintézet, összesen 920,818 millió forint értékben.

A Félrelépni szabad című tévéfilm rendezője Orosz Dénes, aki a nagy sikerű Poligamy-t, a Coming out-ot és rendszerváltás óta legnézettebb magyar filmet, a Hogyan tudnék élni nélküled?-et is jegyzi. Producerei Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor, a forgatókönyvíró Bárány Márton. A forgatás 2025. augusztus elején kezdődik és a tévéfilm 2026-ban lesz látható a Dunán. A főszerepekben Czakó Julianna, Hevesi László, Szabó Erika és Dóra Béla. Az NFI 610,4 millió forintos támogatást ad a produkcióra.

Pacskovszky József forgatókönyve alapján és rendezésében készül Az élet olyan, mint a folyó? című romantikus film köntösébe bújtatott dramedy, ami két fiatal kapcsolatán keresztül mutatja be, hogy a generációs szakadékok ellenére nem csak egy fiatal, hanem egy apa is lehet ugyanolyan elveszett, mint a fia. A tévéfilm huszonéves főhőse nehezen hozza meg a felnőtté váláshoz szükséges döntéseket. A folyamatos kajtatással, meneküléssel pont olyanná válik, mint amit a szoknyapecér, filmrendező apjában gyűlöl. A napjaink Budapestjén játszódó dramedy a különböző generációk párbeszédéről szól, humorral és szeretettel. A film producere Hábermann Jenő, a támogatás mértéke 190 millió forint.

Folytatódik a Legendák, hősök, mártírok 1848-1849-ben című ismeretterjesztő sorozat, melynek fókuszában 1848-49, a magyar nemzeti történelemnek egyik sorsfordító fejezete áll. Ennek a mintegy másfél évnek ismert és kevésbé ismert legendáit, hőseit és mártírjait idézi meg a sorozat a legújabb kutatási eredmények felhasználásával, újszerű megközelítésben. A film forgatókönyvírója és rendezője Hevér Zoltán, producere Fék Vid. Az NFI 34,9 millió forinttal járul hozzá az alkotáshoz.

A magyar űrhajós című dokumentumfilm-sorozat harmadik évada Kapu Tibor visszatérését és hazai fogadtatását mutatja be. A HUNOR-program keretében több mint negyven év után ismét magyar ember jár a világűrben, és az űrbéli kísérletek most kerülnek igazán közel a közönséghez. Kapu Tibor landolását követően a film stábja elkíséri őt országos turnéján: középiskolákban, egyetemeken és kutatóintézetekben találkozik diákokkal és kutatókkal. A harmadik évad az űrutazás emberi arcát mutatja meg – egy hősét, aki hazatért. A film producere Tálas György, rendezője pedig Dr. Novák András Árpád. Az alkotók 16,8 millió forint támogatást kapnak.

Antal-Demes Szabolcs és Novák Tamás dokumentumfilmje a Székely hadosztály (munkacím) egy személyes soroson keresztül mutatja be az első világháborús vereség után önkéntesekből álló Észak-Erdélyt és a Székelyföldet védő katonai alakulat sorsát. Hogyan próbálták megvédeni saját szülőföldjüket a harcok során végzetesen elcsigázott székely katonák, hogyan harcoltak a betörő román hadsereggel és hogyan egyezkedtek a Budapesten megalakuló új hatalommal. És mi lett a sorsuk miután a magyar Tanácsköztársaság 1919. március 21-e után minden támogatást megvont tőlük. A film producere Lajos Tamás, az NFI támogatás összege 68,718 millió forint.