Segítséget nyújt az Alexandra értékesítési hálózatának fenntartásához és újjászervezéséhez a Central Csoport, a vállalat közlése szerint. Ha nem sikerül megfelelően kezelni a helyzetet, akár évekre tönkremehet a rendszerváltás óta négy nagyobb válságot is megélt magyar könyvszakma.
A Central Csoport kiadói a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése tagjaként folyamatosan részt vesz a szakmai egyeztetésekben, és minden lehetséges eszközzel támogatja az elmúlt napokban nagy médiavisszhangot is kiváltó könyvpiaci válsághelyzet megoldását – írja közleményében a Central Csoport. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a kialakult helyzet kapcsán közleményben hívta fel a figyelmet a helyzet komolyságára: „Egy elhúzódó válság legnagyobb veszélye, hogy öt-tízmilliárdnyi fogyasztói árukészlet zúdul a kiadókra, annak szállítási és raktározási költségeivel együtt. Ennek következtében drasztikus leárazási hullám indulhat be, ami évekre tönkreteheti a rendszerváltás óta négy nagyobb válságot is megélt magyar könyvszakmát.”
„Még ennél is veszélyesebb az, hogy egy jelentős értékesítő eltűnése az értékesítési pontok számának csökkenését, és a piac hosszú távú zsugorodását okozhatja, amelynek következtében becsléseink szerint a kiadók elveszíthetik forgalmuk akár 20%-át is. Ezen felül a kereskedelmi erők további koncentrációjával a kiadók alkupozíciója és így nyereségessége is romlana” – reagálta Szügyi Gergely, a Central Csoport képviselője.
A piaci szerkezetéből fakadóan az ellátási lánc egyes szereplőinek működési problémái kihatnak magára a teljes piacra is. A szereplőknek szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy a kialakult problémák teljes körű rendezésére nincsenek kész forgatókönyvek, nincs egyetlen, minden szempontból jó megoldás. A könyvkiadóknak komoly terhekkel kell megbirkózniuk, a Central Csoport kiadói maguk is osztoznak ezen terhek viselésében.
Dr. Szemere Gabriella, a Central és Animus kiadók ügyvezetője az eset kapcsán elmondta: „Bizakodásra ad okot, hogy a könyv és olvasás szeretete olyan megkérdőjelezhetetlen közös értéke minden érintettnek, ami lehetővé teszi a válságrendezéshez szükséges szakmai összefogást.”
A Central régi szereplője a hazai könyvpiacnak, 2003 óta foglalkozik könyvkiadással, termékportfóliójába többek között ismeretterjesztő kötetek, mese- és szakácskönyvek, illetve szórakoztató irodalmak tartoznak. Varga Zoltán, aki már korábban is kiállt a könyves szakma társadalmi jelentősége mellett, rámutatott: „A Central Csoport célja, hogy ebben az igen érzékeny helyzetben a lehetőségekhez mérten a legkevésbé sérüljenek az olvasók érdekei, azaz a kiskereskedelmi könyvértékesítés kiesések nélkül működhessen a továbbiakban is.”
A Central Csoport szakemberei folyamatosan dolgoznak azon, hogy a vállalatcsoport üzleti érdekein túlmenően is segítséget nyújtsanak a könyvkiadási és értékesítési vertikum problémáinak megoldásához. Ehhez jó alapot biztosít, hogy a cégcsoport stabil, megbízható partnerségeket épített a múltban, most is ezeknek az üzleti, és emberi kapcsolatoknak az erejében bízik.
Az egyeztetésekről Szügyi Gergely a következőket nyilatkozta: „A felhalmozott tudásunkat, szakmai, és szervezeti erőforrásainkat most arra kell használnunk, hogy fenntartsuk a bolthálózati értékesítési rendszer stabilitását. Nehéz a feladat, de hiszünk a célban, és partnereink erejében. Sok a tisztázandó kérdés, de azt gondolom, azzal segítjük most a legtöbbet a szakmának, ha együttműködünk az Alexandra kiskereskedelmi értékesítési hálózatának fenntartásában, és újraszervezésében. A könyvpiac minden szereplőjének közös érdeke, hogy kiszámítható, tervezhető üzleti feltételek mellett működjön a piac, ami képes organikusan együtt fejlődni az olvasók igényeivel.”