Drónok, robotok, ismert tudósok és mérnökök lepik el az Erzsébet teret és az Akvárium Klubot szeptember 23-án a Tudományok Fővárosán, hiszen a tudományok nagyágyúi idén is összegyűlnek egy fergeteges és inspiráló STEM-fesztivál alkalmából. Az ingyenes rendezvényen a látogatók sok egyéb érdekesség mellett találkozhatnak Pepper és CruzR robotokkal, végigizgulhatnak egy nemzetközi drónversenyt, benevezhetnek a meteorit-simogatóba, kipróbálhatnak védőruhába öltözve egy sugárkaput és még masszázst is kaphatnak egy igazi holdrovertől.
A főként STEM területeken tevékenykedő egyetemek, K+F vállalatok, kutatóintézetek és techguruk látványosabbnál látványosabb standokkal várják az érdeklődőket a Tudományok Fővárosa kiállításán, mellyel párhuzamosan előadások zajlanak majd a robotikáról, az űrkutatásról és a modern technológia szerepéről. A STEM egy betűszó, amely a Science (tudomány), Technology (technológia), Engineering (mérnöki tudományok) és Mathematics (matematika) együttesére utal. Mint fogalom itthon még nem annyira elterjedt, így a rendezvény nem titkolt célja, hogy minél több ember ismerhesse meg.
Pepper robot meghívója
„A Tudományok Fővárosa rendezvényt azért álmodtuk meg, hogy összekössük a STEM-ökoszisztéma legfontosabb szereplőit. Velük közösen, az izgalmas programokon keresztül, minél több fiatalt szeretnénk inspirálni, és arra biztatni, bátran orientálódjanak a STEM életpálya felé. Emellett természetesen azt is szeretnénk megmutatni, hogy a tudományok milyen elképesztően szórakoztatóak lehetnek” – mondta el Bartók Marcell a Tudományok Fővárosa főszervezője.
Animáció a Tudományok Fővárosáról
Az esemény mellé számos szervezet és nagyvállalat odaállt. Főtámogatóként az MVM Paksi Atomerőmű Zrt és az Atomenergetikai Múzeum jelenik meg, a fővédnök pedig az Innovációs és Technológiai Minisztérium nevében, Dr. Palkovics László miniszter. Kiemelt támogatóként lesz jelen a rendezvényen az Egis Gyógyszergyár Zrt., a National Instruments, a Richter Gedeon Nyrt., az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nissan, a Nemzeti Tehetség Program és számos egyéb intézmény és vállalat.
Ízelítő a kiállítók programjaiból:
Kipróbálhatod a meteorit-simogatót
Végigizgulhatsz egy látványos drónversenyt
A Napba nézhetsz egy naptávcsővel
Beszélgethetsz a legfejlettebb humanoid robotokkal
Kipróbálhatod a rover-masszázst, amit egy valódi holdrover szolgáltat
Saját robotot építhetsz
Próbára teheted ügyességed és irányíthatsz egy mentőrobotot
Beülhetsz a Komondorba, a sugárbiztos magyar fejlesztésű terepjáróba
Virtuális sétát tehetsz a Paksi Atomerőmű reaktorcsarnokaiban
Kipróbálhatsz önvezető autókat
Megismerkedhetsz az elektromos közlekedés rejtelmeivel
Beleshetsz a gyógyszerkészítés kulisszái mögé
Kipróbálhatod a molekula puzzle-t
Izgalmas fizikai kísérleteknek lehetsz szemtanúja
A kiállítást kísérő előadásokon olyan neves koponyáktól lehet majd inspiráló gondolatokat hallani, mint például Sík András, aki arról beszél, hogy mikor megyünk a Marsra, vagy éppen Frey Sándor, akitől megtudhatjuk, hogy mit figyelnek a Sentinel műholdak, Kánai András jövőkutató pedig Pepperrel, a humanoid robottal fog majd beszélgetni arról, hogyan élhetnek együtt a jövőben a robotok és az emberek.
Időpont: 2018. szeptember 23. 10.00-20.00
Helyszín: Akvárium Klub és Erzsébet tér
A belépés ingyenes.