Az amerikai Time magazin a meggyilkolt szaúdi újságírót, Dzsamál Hasogdzsit, a Reuters hírügynökség Mianmarban bebörtönzött munkatársait, egy fülöp-szigeteki újságírót és a Marylandben meggyilkolt újságírók csoportját választotta az év emberének.
A magazin elnök-vezérigazgatója, Edward Felsenthal közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta: az év emberévé választott sajtómunkások „nagy kockázatot vállaltak nagyobb horderejű igazságok felderítéséért és a társadalmi párbeszédhez elsőrendűen fontos tények feltárásáért”. Őrzőknek nevezte a kitüntetetteket – írja beszámolójában az MTI.
A szaúd-arábiai rezsim, illetve elsősorban Mohamed bin Szalmán trónörökös bírálójaként ismert Dzsamál Hasogdzsit Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán gyilkolták meg október elején, amikor a közelgő házasságához szükséges dokumentumokért ment. A nemzetközi felháborodást kiváltó, brutális gyilkosságot a török titkosszolgálat által rögzített hangfelvételek tanúsága szerint vélhetően a szaúdi trónörökös utasítására, de legalábbis a tudtával követték el.
A 32 éves Va Lone és a 28 éves Kjav Szo Oo újságírót, a Reuters két munkatársát a mianmari kormányzat börtönözte be, mert oknyomozó újságíróként a rohingja kisebbség elleni atrocitásokat kutatták. A Fülöp-szigeteki Maria Ressát, az ország vezetőit bíráló Rappler hírportál alapításáért és munkásságáért ismerték el, és az év embere lett az az öt újságíró is, akit a marylandi főváros, Annapolis Capital Gazette című helyi lapjánál egy ámokfutó lőtt agyon idén júniusban.
A Time 1927 óta minden évben megnevezi, hogy erényei vagy a politikára és a társadalomra gyakorolt befolyása miatt kit tart a legfontosabb, leginkább figyelemre méltó személyiségnek. A lap tavaly azokat a nőket nevezte az év emberének, akik felemelték szavukat a szexuális zaklatások ellen. 1956-ban a magyar nép, a forradalom és szabadságharc hőse volt az év embere.