Fokozott biztonsági kockázatokat rejt a harmadik országbeli vállalatok részvétele az ötödik generációs mobiltávközlési hálózatok (5G) kiépítésében az Európai Bizottság (EB) elemzése szerint.
A jelentés szerint a jövőbeli hálózatok fontos célpontok lehetnek, elsősorban az Európai Unión kívüli államok vagy általuk támogatott szereplők számára. A hálózatok fejlesztőit rábírhatják, hogy biztosítsanak hozzáférést bizonyos kritikus fontosságú célpontokhoz, ahogyan például ipari kémkedésre is használhatják az esetleges „hátsó ajtókat” – derül ki az MTI összefoglalójából.
Ezen kockázatok miatt kulcsfontosságú kockázatértékelést végezni az EU-ban jelentős piaci jelenléttel bíró vállalatokat illetően, valamint el kell kerülni, hogy valamelyik gyártó egyeduralkodóvá válhasson a technológia terén a kontinensen. Az EB elemzésében kiemelte, egy ilyenfajta függőség kialakulása megnövelné a kiberbiztonsági fenyegetettséget, de emellett az ellátási zavarok esélyét is.
A várhatóan eszközök milliárdjait összekapcsoló és minden bizonnyal érzékeny információk továbbítására is használt 5G-hálózatok kiépítése növeli a kitettségünket bizonyos szereplők irányában – közölte Julian King, az Európai Bizottság biztonsági unióért felelős tagja.
Noha nem nevezték meg Kínát vagy a Huawei-t a jelentésben, elemzők szerint sok helyen a kínai óriásvállalatra utaltak. Közleményében a Huawei arról számolt be, hogy kész együttműködni a hálózatbiztonság garantálásában. „Az EU vállalásának eleget téve bizonyítékalapú megközelítést alkalmazott, és mélyrehatóan elemzi a kockázatokat, ahelyett, hogy egyes országokat vagy cégeket venne célba” – írták.
Biztonsági megfontolásokból korábban többek között az Egyesült Államok és Ausztrália is kizárta az 5G-hálózatok fejlesztéséből a Huawei-t, leszögezve, hogy Peking kémkedésre használhatja fel a vállalat berendezéseit. Ezt a kínai kormány tagadja. A vádak arra a kínai jogszabályra hivatkoznak, amely megköveteli a technológiai cégek együttműködését a hírszerző szervekkel.
Az Egyesült Államok bojkottra szólított fel, és a hírszerzési információk megosztásának korlátozásával fenyegette meg például a tiltást elutasító Németországot. A Huawei kizárása a nagy távközlési szolgáltatók szerint azonban jelentősen visszavethetné az új technológia terjedését Európában.