A szabadúszók száma folyamatosan növekszik világszerte. Amíg például az Egyesült Államokban rohamtempóban terjed a munkavégzésnek ez a formája, Magyarországon csak a fővárosban és a megyeszékhelyeken kezd látványosabban teret nyerni. Ennek az életformának kétségkívül rengeteg csábító előnye mellett árnyoldalai is vannak – hívta fel a figyelmet Majsai Richárd, a „2018-as év freelancere” díjazottja.
„A freelancer létnek számtalan előnye van, de mi nem szeretünk csak az előnyeiről beszélni, mivel rengeteg nehézséggel is járhat ez az életmód” – mondja el Majsai Richárd online marketing szakértő, a Freelancerblog.hu egyik alapítója. „Mára ott dolgozom, ahol akarok, akkor, amikor akarok, és olyan ügyfeleim vannak, akikkel igazán élvezem a közös munkát; ezért indul minden nap mosollyal az arcomon” – fogalmaz.
Miért érdemes szabadúszókkal dolgozni?
A szabadúszók foglalkoztatása mellett szóló legfontosabb érvek között van költséghatékonyságuk és az a tény, hogy sokkal effektívebbek lehetnek egy-egy ügymenet során. Egy ügynökségi partnerhez képest a szabadúszó jellemzően csak 2-3 ügyféllel dolgozik, nem 20-30 nagyobb vállalattal, így kiemelt figyelmet képes fordítani megrendelőjére. Az alkalmazottakhoz képest pedig sokkal hatékonyabb a munkavégzése, önálló döntéseket hoz, munkaidejét maga osztja be, ráadásul nem foglal helyet az ügyfelei irodájában, és saját eszközeivel dolgozik. A szabadúszók rugalmas munkaideje gyorsabb eredményeket generálhat az ügyfelek számára.
Nem való mindenkinek
A szabadúszó életforma mindemellett csak azoknak való, akik egyedül is képesek saját maguk menedzselésére és az üzleti életben való tájékozódásra, ügyfélszerzésre. „Úgy kell ezt elképzelni, mint a ketrecbe zárt farkas esetét. A ketrecben van étel, ital, tehát a farkas igazán jól ellátott, más farkasokkal együtt élvezi a mindennapokat, de a lakhelyét nem hagyhatja el. Ha azonban egyszer mégis úgy dönt, távozik ketrecéből, akkor minimum meg kell tanulnia túlélni. Meg kell ismernie, hogyan maradhat életben, vadásznia kell, ráadásul magányosan: hozzá kell szoknia, hogy nem mindig veszi körül őt egy falka. Cserébe viszont bárhova eljuthat, és egy újfajta szabadságot tapasztalhat meg” – magyarázza Richárd.
A szabadúszó élete semmivel sem könnyebb egy átlagos alkalmazotténál. A freelancerek jobban ki vannak téve az elmagányosodásnak, a befordulásnak, ezért is fontos, hogy fenntartsák a kapcsolatot számukra inspiráló személyekkel vagy más freelancerekkel, és szerezzenek ügyfeleket, akikkel együtt dolgozhatnak. Richárd ennek elkerülése és a folyamatos inspirációk érdekében nem csupán a hazai freelancer közösség egyik mozgatórugója, hanem „digitális nomádként” a világot is beutazza, neves konferenciákon vesz részt vagy ad elő. „Három év alatt 31 országban jártam. Ahhoz, hogy a munkámat el tudjam végezni, csak a laptopomra és wifi kapcsolatra van szükségem. A munkát Marrakesh-ből vagy Brazíliából éppen úgy tudom koordinálni, mint egy magyarországi kávézóból vagy közösségi irodából” – mondja.
A világban tehát megfigyelhető a szabadúszó munkaforma terjedése, ennek a trendnek köszönhetően Richárd utazásai közben gyakran találkozik más országok, más kultúrák szabadúszó közösségeivel, akikkel együtt dolgozhat és tapasztalatot cserélhet. „Ez a vállalkozásforma magában hordozza az élethosszig tartó tanulás folyamatát, amit el kell fogadnunk, így nyilván elengedhetetlen, hogy az ember mindig nyitott és kíváncsi legyen az újdonságokra.”