A Codecool várja az egyetemről kimaradtakat

Ha nem is jut be valaki a kinézett egyetemi szakra, nincs oka különösebb elkeseredésre. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján például a programozás reális alternatíva számukra: a Codecool diákjainak 41 százaléka nem rendelkezik befejezett felsőoktatási végzettséggel, és körükben jelentős a valamilyen intézménybe fel nem vettek, vagy azt idő előtt otthagyók aránya is.

Az informatikai szakok népszerűsége az évek folyamán egyre nőtt, ma már minden kilencedik jelentkező valamilyen, az informatika területéhez kapcsolódó szakirányt választ. A tíz legnépszerűbb főiskolai szakirány közül három is informatikához kötődik: a mérnökinformatikus 4., a programozóinformatikus 7., a gazdaságinformatikus pedig 9. a szakokra jelentkezők listáján.

Noha az idén a felsőoktatásba jelentkezők száma az elmúlt 20 év legalacsonyabbja – 91 ezer fő –, ez korántsem jelenti azt, hogy mindenkinek egyenes út vezet a választott intézménybe, a remélt szakma irányába.

Az informatikai képzésekre a túljelentkezés megközelítőleg háromszoros, és még az első helyen jelentkezőknek is csupán kétharmadának jut hely az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Így, bár az összesen jelentkezők száma csökkent, a szakirány népszerűségének további növekedése ezt ellensúlyozza, így nem lankad a túljelentkezési nyomás.

Az elmúlt évek fejleménye ugyanakkor az is, hogy egyre több – az egyetemi oktatásnál rövidebb, a piaci elvárásokhoz gyorsan alkalmazkodó – alternatíva áll rendelkezésre azok számára, akik nem tudják, vagy nem akarják az informatikai felsőoktatás keretein belül elsajátítani a vágyott hivatást.

„Az átalakuló munkaerőpiac és a vele párhuzamosan formálódó oktatás egyik fontos jellemzője, hogy megszűntek az egyedül üdvözítő karrierutak. Ma már határozottan nem csak az egyetem elvégzése a belépő az IT-szektorba” – vélekedik Boda József, a Codecool alapító-ügyvezetője.

Az évi mintegy kétezer, főiskolai és egyetemi körből kikerülő programozóinformatikus létszámához képest is jelentős számú, évi mintegy félezer fő a programozóiskolák rövidebb kurzusait teljesítve kerül a piacra. Ráadásul közülük sokan közvetlenül érettségi után, vagy pedig az egyetemi/főiskolai tanulmányaikat félbehagyva vágnak bele a programozás megtanulásába.

Az IT-szektor azonban még ennél is több szakembert fel tudna venni; az iparágat érintő munkaerőhiány ugyanis továbbra is az informatikai vállalatok egyik legnagyobb megoldandó kihívása.

A Codecool Programozóiskola végzőseinek legutóbbi, az IVSZ által is auditált felmérése szerint a tanulók több mint fele (56%) egyetemi végzettség megszerzése helyett jelentkezett a Codecoolba. A Codecoolnál tanulók 15%-a érettségivel rendelkezett csak, amikor felvételt nyert az iskolába, 10-ből 4 Codecool tanuló pedig be nem fejezett főiskolai tanulmányt jelölt meg legmagasabb végzettségként.

A hagyományos felsőoktatásból a Codecoolhoz érkezőknek csak egy kis részét teszik ki azok, akik informatikai szakirányra készültek. A bölcsészkar elhagyói mellett az orvos- és egészségtudomány valamint a gazdaságtudomány területéről is sokan a programozás területén találták meg számításukat. Az iskola elvégzése óta pedig mindannyian szoftverfejlesztőként, IT-tanácsadóként építenek karriert a Codecool partnercégeinek egyikénél.