Sokkal optimistább forgatókönyvvel indulnak neki a 2022-es évnek a hirdetők, így jövőre is keresleti piacról beszélhetünk a televíziós reklámpiacon – mondja Guttengéber Csaba, az Atmedia ügyvezető igazgatója, aki szerint a hirdetőknek is érdeke, hogy árkorrekció legyen ezen a területen.
– Már megint nem mutatnak túl szépen a pandémiával kapcsolatos trendek. Egy erősebb járványhullám adhat okot aggodalomra a hirdetési piacon, vagy nagy kilengésektől nem kell tartani?
– Szerintem ehhez a helyzethez már hozzáedződött minden szereplő, megtanultunk együtt élni a járvánnyal, így attól már nem kell tartani, ami 2020 tavaszán volt. A nagy hirdetői ágazatok, mint az FMCG, az OTC és a retail nagyon jól működnek. Mellettük visszatérőben vannak a turisztikai reklámozók, jelentősen erősödött a banki és a telekommunikációs cégek hirdetési kedve is. Ráadásul olyan drasztikus korlátozások talán már nem várhatók, mint a korábbi járványhullámok idején.
– Azt jól látom, hogy azért szerencséje is van a hirdetési piacnak? Hiszen a legnagyobb reklámozók szinte kivétel nélkül „Covid-állók”.
– Mindig arról beszélünk, hogy mekkora veszteségeket okozott a járvány az egyes iparágakban. Viszont ezzel párhuzamosan el kell ismerni, hogy vannak nyertesei is ennek a helyzetnek, és ezek jellemzően nagy reklámozók. Összességében a hirdetési kedv a tavalyi utolsó negyedévre visszatért, és azóta dinamikusan növekszik, már ismét keresleti piacról beszélhetünk a televízióknál. Amiben hosszabb távon kockázatot látok, hogy a hosszan tartó magas infláció kedvezőtlenül hathat a vásárlóerőre. Remélem, hogy ennek nem lesz komoly negatív hatása.
– Hogyan haladnak a jövő évi médiatárgyalások?
– A rajtpisztoly november 2-án, a Big Picture-rel eldördült. A tévés tárgyalásokkal indultunk, és ezek egész biztatóan alakulnak, jól haladunk. Sokkal optimistább forgatókönyvvel kezdik meg a 2022-es évet a hirdetők, így jövőre is keresleti piacról beszélhetünk. Ezért is mondjuk azt, hogy jelentős árkorrekcióra van szükség a televíziós piacon. Ez egyébként nem csak a következő évről szól, mert egy jóval magasabb árra kell feltornáznunk a televíziós reklámidő értékét. Bármilyen kutatást nézünk, mind azt mutatja, hogy a jelenlegi árszint messze alulmúlja a televíziók valódi hatását.
– Ezt mennyire lesz könnyű átvinni a hirdetőknél?
– Ez soha nem könnyű feladat, mert senki nem szeretne többet fizetni. A hirdetők egyébként elméletileg egyetértenek az áremelés szükségességével, csak azt szeretnék, hogy ez pont rájuk ne vonatkozzon. Persze azt a reklámozók és az ügynökségek is látják, hogy a mostani árszínvonal már nem tartható. Bizonyos időszakokban szállítási problémák voltak a teljes televíziós piacon, ami számukra sem ideális helyzet.
Heszler Róbert
Az interjú teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.