Magyarország jövőbeni sikerei nagyon nagy mértékben a digitális gazdaság pályára állításán, a modernizáció felgyorsításán múlnak – hangsúlyozta Vinnai Balázs. Az IVSZ - Szövetség a digitális gazdaságért elnöke beszélt arról is, hogyan hatott a cégek technológiai beruházásaira a válságok sora, illetve mit vár 2023-tól.
- Mozgalmas évet tudhat maga mögött az IVSZ, mire vagy a legbüszkébb az elmúlt időszakból?
- Tavaly ősszel jelent meg az IVSZ Összefogás a digitális Magyarországért kiáltványa, amelyet 2022 tavaszára sikerült egy olyan átfogó javaslatcsomaggá bővítenünk, amely mind a szakpolitika, mind a vállalatok szintjén irányt mutat azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne a technológiai fejlődéssel növelni a digitális gazdaság teljesítményét, és régiós vezető szerepre törni. A javaslatcsomag kapcsán több előremutató párbeszéd is kialakult hazánk technológiai fejlődésének felgyorsításáról, ami bizakodásra ad okot.
- A gyorsuló infláció, az energiaválság, a közelgő gazdasági krízis az informatikai szektorban is érezteti a hatását. Hogyan látod, mi jelentette a legnagyobb kihívást az elmúlt egy évben?
- Az elmúlt időszak olyan kihívásokat tartogatott a számunkra, amelyek egyenként is sokkhatásúak lettek volna. A háború, az infláció, az energiaválság, a mindezekkel járó bizonytalanság miatt a cégek talán a technológiai modernizáció terén is óvatosabbak lettek, kivárnak. Mi ugyanakkor hiszünk abban, hogy a válság mindig lehetőség is. Magyarország jövőbeni sikerei nagyon nagy mértékben a digitális gazdaság pályára állításán, a modernizáció felgyorsításán, az egyes ágazatok technológiai beruházásain, ezáltal a hatékonyságuk és versenyképességük európai szintű élre törésén múlnak. Ezt az üzenetet átadni és megértetni a vállalatokkal vagy a kormányzati szereplőkkel egy kihívást jelentő, de alapvetően sikeres munka volt.
- Mit vársz 2023-tól?
- A bizonytalanság továbbra is velünk marad, és ez nem feltétlenül segíti elő az olyan hosszabb távú elköteleződést, amely egy vállalat teljes digitális átállásához szükséges. Ugyanakkor az IVSZ-nél azt tapasztaljuk, hogy egyre több cég ismerte fel, hogy a technológiai modernizáció elengedhetetlen a versenyképesség megtartásához, növeléséhez, és hajlandók is erre áldozni.