Az Ericssonnal gyorsul a Telekom

Az Ericsson Magyarország a Telekommal közösen kereskedelmi 5G szolgáltatásra is alkalmas berendezésekből felépített 5G teszthálózaton mutatja be az 5G technológiát és annak alkalmazási területeit az ITU Telecom World konferencián.

Az esemény legfőbb témája minden kétséget kizáróan az 5G, az Ericsson Magyarország pedig olyan bemutatókkal készül, melyek a technológia legfőbb előnyeit, a gyors adatátvitelt és az alacsony késleltetést szemléltetik.

Az Ericsson standján megtekinthetőek a vállalat 5G rádiós infrastruktúrájának elemei, melyek segítségével a jelenlegi hálózatok dinamikusan és rugalmasan alakíthatók át az új generáció igényeihez.

Az 5G ipari alkalmazásának felgyorsítását szolgálja az Ericsson standon is bemutatott Industry Connect elnevezésű szolgáltatás, egy kisméretű privát 5G hálózat, amely egy 1 m3-es kockában elfér, így bárhol könnyen telepíthető. Az elsősorban ipari környezetben működő eszköz teljesen igényre szabható, a hálózati szeletek kialakítását biztosító technológiának köszönhetően képes a rendelkezésre álló hálózati erőforrásokat úgy felosztani, hogy az egyik hálózati szeleten vezérli például a gyárban elhelyezett robotokat, a másikon gyűjti az ott elhelyezett okos szenzorok adatait, a harmadikon pedig az alkalmazottak mobileszközei működnek.

A kiállítótérben az Industry Connect élő 5G hálózatán működtetett bemutató azt demonstrálja, hogy az 5G hálózatok speciális képességei – hálózati szeletek kialakításának lehetősége, dinamikus spektrum megosztás, dinamikus sávszélesség biztosítás – hogyan képesek segíteni egy mentőautóban dolgozó szakszemélyzet munkáját. Láthatjuk, hogy miként hajtható végre egy mentőautóban ultrahangos vizsgálat úgy, hogy a vizsgálatot végző orvos egy távoli kórházból egy 5G-vel üzemelő haptikus kesztyűvel vezeti a mentős kezét.

Emellett látható az is, hogy az 5G hálózatok milyen távlatokat nyitnak meg a felhő-alapú technológiák és applikációk továbbfejlődésében. A felhőből vezérelt hexapod robot karjainak mozgása 5G-vel tökéletesen szinkronizált, míg a 4G hálózaton darabos. Jól elképzelhető, hogy egy gyárban, ahol többszáz automatizált robotkart egyszerre kell működtetni, mit jelenthet a technológia a gyakorlatban is. Az 5G rendkívül alacsony késleltetése révén ugyanis lehetségessé válik különböző gyors, de nagy számítási igényű algoritmusok felhőbe mozgatása gépekről, robotokról, ezzel költséget és energiafogyasztást optimalizálva. A látványos bemutatót az esemény megnyitóját követően Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is megtekintette a konferencia hivatalos delegációjával együtt.

Sok szó esik arról, hogy az új generációjú hálózatok mekkora lépést jelentenek a dolgok internete, az Ipar 4.0 és az automatizálás terén, azonban az Ericsson standon az is kiderül, mit jelent majd a technológia a felhasználók számára, hiszen az Ericsson partnerének, a Telekomnak köszönhetően lehetőség nyílik az 5G-képes, dupla kijelzővel ellátott LG V50 készülékek kipróbálására is.

„Az 5G már nem a jövő, az Ericsson együttműködésében közel húsz hálózat működik szerte a világban – mondta el Éry Gábor, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója – Az Ericsson technológiáját a kezdetektől úgy alakítottuk, hogy könnyű átmenetet biztosítsunk a hálózati technológiák között, így mostanra gyakorlatilag valóban gombnyomásra, rövid idő alatt, rendkívül költséghatékonyan indíthatják el mobilszolgáltató partnereink a 5G hálózataikat akár Magyarországon is.”

„A Magyar Telekom és az Ericsson partnersége hosszú évekre nyúlik vissza, a korábbi generációk, a 2G, 3G, 4G/4G+ mobiltechnológiák tesztelését és kiépítését együtt végeztük. Az 5G terén is több sikeres, közös teszt áll mögöttünk. 2017 őszén – akkor még laboratóriumi körülmények között – létrehoztuk az első magyarországi 5G kapcsolatot, amely 22 Gbps letöltési sebességet ért el. Idén májusban a zalaegerszegi járműipari tesztpálya első ütemének ünnepélyes átadóján – Magyarországon először – mutattunk be manővereket 5G hálózaton kommunikáló önvezető járművekkel, valós körülményeket szimuláló környezetben. Most pedig a Telekom – már kereskedelmi 5G szolgáltatásra is alkalmas berendezésekből felépített – 5G teszthálózatán mutatja be demóit az Ericsson az ITU Telecom World kiállításon”- mondta el Tremmel János, a Magyar Telekom hálózattechnológia igazgatója.

Az Ericsson Magyarország standja a ITU Telecom World 2019 konferencián a Hungexpo G csarnokának 502C számú pontján található meg szeptember 9. és 12. között.