Az év végére felpörgött az ingatlanpiac

A várakozásoknak megfelelően erősödő tendenciát mutat az év végéhez közeledve a hazai ingatlanpiac, az otthonteremtési támogatás változásainak hatása egyértelműen érződik az aktivitási mutatókon a tranzakciószámokat és a keresletet is beleértve. A Duna House által becsült 8 800 tranzakcióval a november az egyik legaktívabb hónapnak számít idén. Az előző hónap eredményeit 12%-kal haladta meg, az előző év novemberéhez képest pedig 10%-kal jobban teljesített a szegmens idén novemberben. A változások hatására piacra léptek azok, akik még az idei támogatásokkal az utolsó pillanatban belevágnának az otthonteremtésbe, és elkezdtek nézelődni azok is, akik az új támogatások igénybevételével jövőre szerződnének. A Duna House Keresletindexe így az előző hónapnál két ponttal jobban, 66 ponton teljesített idén, ezzel a tavalyi, kiemelkedően gyenge novembernél 16 ponttal magasabb értéken áll a mutató. Decemberre az év végi átlaghoz képest erősebb aktivitással számolnak az ingatlanközvetítő vállalatnál, így a becsült éves tranzakciószám várhatóan eléri majd az év elején megadott 90-110 ezres határ alsó értékét, valamint a jelenlegi CSOK-os vásárlók az ingatlanpiac mellett a jelzáloghitel-piacot is tovább erősítik a szakértői várakozások szerint.

Az ingatlanközvetítő novemberi adatai alapján az előző év azonos időszakához képest jelentősen nőtt az ingatlanok értékesítéséhez szükséges idő. Továbbra is a házgyári lakások cserélnek a leghamarabb tulajdonost, azonban Kelet- és Nyugat-Magyarországon így is 3 hónapot kevéssel meghaladó időre, a fővárosban pedig közel 4 hónapra is szükség lehet az üzletzáráshoz. A téglaépítésűek esetében is enyhült a forgási sebesség tavalyhoz mérten: a pesti és budai kerületekben található téglaingatlanok eladásához kevéssel több mint 4 hónapnak kell eltelnie, Budapest belvárosában pedig a tulajdonosoknak több mint 4,6 hónappal kell kalkulálniuk a tranzakciózáráshoz.

Négyzetméterárak tekintetében Kelet-Magyarország kivételével minden területen korrigáltak az árak a házgyári lakások esetében. Míg tavaly a rezsivédettség címkéjének köszönhető magabiztossággal ragaszkodtak az eladók az eredetileg kalkulált árhoz, addig idén már országosan 2-5%-kal vitték lejjebb az irányárat a hirdetési folyamat időszakában, ráadásként pedig lokációtól függően 3-5%-os alkunak is teret adtak a paneltulajdonosok.

A téglaházak és -lakások négyzetméterárai régiótól függően 6-18%-kal növekedtek az országban, a tulajdonosok ugyanakkor rugalmasabbak voltak, keleten 5, nyugaton 7%-ot engedtek az irányárból, ezen felül pedig Kelet-Magyarországon 9, a nyugati területeken 8%-os alkunak is teret hagytak. A fővárosban a belváros kivételével kerülettől függetlenül emelkedett idén novemberben a téglaingatlanok átlagos négyzetméterára. Budán 4%-ot engedtek a tulajdonosok az árból, Pesten 6%-os volt a csökkenés, ami mellé 5-5%-os vevői alku is társult mindkét területen.

Változatosan alakult az elmúlt hónapokban a fővárosi kerületek iránti kereslet, októberrel ellentétben a novemberi adatok alapján a legnépszerűbb budapesti terület lett a II. kerület, Angyalföld a második helyre került, míg az előző hónapban élen járó Újbuda ezúttal a harmadik helyen végzett. A pesti belváros befektetők által kedvelt kerületei ezúttal jobban teljesítettek, Erzsébetváros a negyedik, Terézváros az ötödik lett a sorban, azonban az elmúlt hónapban a belvárosban inkább az alacsonyabb értéket képviselő lakások cseréltek gazdát. Az átlagos négyzetméterár így 896 ezer forintra mérséklődött, 5-5%-os irányárváltozás és alku mellett.

Nyugat-Magyarország kivételével minden területen emelkedett a felújítandó ingatlanok aránya az előző hónap értékesítési adataihoz képest, így Pest vármegyében a vevők 13, a fővárosban, valamint a keleti és nyugati régióban egységesen 8 százalékuk döntött felújításra váró otthon vásárlása mellett. Budapesten továbbra is a nagyon jó kategória a legkeresettebb (39%), az ország többi területén azonban a jó állapotú ingatlanokat viszi a legtöbb ügyfél.

Budapesten a legfőbb vevői motiváció 38%-kal a befektetési célú vásárlás volt, de erősödött, 23-23%-ra emelkedett a nagyobb ingatlanba költözők, valamint az első lakásukat vásárlók aránya is tavalyhoz képest. Befektetési céllal 55,4 millió forintot, nagyobb ingatlanba költözés miatt 89,1 millió forintot, első lakásra 39,4 millió forintot fordítottak az ügyfelek. A vidéki területeken a vevői motivációt tekintve az első lakásukat vásárlók megelőzték a befektetési céllal szerződőket. A legtöbbet, 51 millió forintot meghaladó összeget a nagyobb ingatlanba költözők fizettek új otthonukért, első lakásra 31,4 millió forintot, befektetésre 26,1 millió forintot szántak a vevők vidéken.

Három érdekes adat:

8800 tranzakcióval az év egyik legerősebb hónapja lett a november.

A vidéki összeg dupláját költik ingatlanvásárlásra a fővárosi befektetők.

900 ezer forint alá csökkent a belvárosi kerületek átlagos négyzetméterára a fővárosban.