Az Uber meghekkelése és a felhasználói adatok ilyen nagymértékű érintettsége – 57 millió felhasználót, valamint járművezetőt érint a behatolás világszerte – rávilágít az átláthatóság és az elszámoltathatóság fontosságára a vállalkozásoknál.
Az utóbbi években számos olyan jogsértő visszaélésről hallhattunk, amely létrehívta a felhasználói adatok védelmének szabályozását, azaz a GDPR-t (General Data Protection Regulation – Általános Adatvédelmi Szabályozás), ami jövő év májusában lép hatályba. Remélhetőleg ez egyrészt hatékonyan ösztönzi a vállalatokat, hogy gondoskodjanak ügyfeleik szenzitív adatainak biztonságáról, másrészt a jogsértések időben történő kezeléséről.
Az ügyfelek óriási bizalomról tesznek tanúbizonyságot, amikor egy vállalkozás számára elérhetővé teszik privát adataikat. Azonban, ha ilyen behatolás történik, az nemcsak pénzügyi veszteséget, hanem hatalmas reputációs károkat is okoz a cégeknek.
„Az Uber reakciója a támadásra felelőtlen, hiszen veszélyes precedenst teremt azzal, hogy fizet a bűnözőknek, mivel ez más kiberbűnözői csoportokat is ösztönözhet hasonló tevékenységekre. A GDPR bírság éves díjának növelése csak további bűncselekményeket idézhet elő, hiszen a vállalatok megpróbálják eltussolni a rendszer-feltöréseket, a bírság kifizetésének elkerülése érdekében.” – nyilatkozta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója.
Iratkozz fel napi hírlevelünkre és kerülj képbe a média, az ügynökségi és a reklám világ legfontosabb híreivel.