A valaha mért legmelegebb júniust éljük, miután már 2024 első öt hónapja is melegebb volt minden korábbi év ugyanazon hónapjánál. Mindezt a jövő heti magyarországi előrejelzések is megerősítik: 36-37 fok várható. Ilyenkor csőstül kapjuk a jótanácsokat, hogyan vészeljük át a meleget: hidratáljunk, a legmelegebb napszakban ne legyünk a napon, kerüljük a koffeint, az alkoholt és a megerőltető testmozgást. Ám vannak egyéb, talán kevésbé ismert tippek, hogyan vészelhetjük át a nyári forróságot.
Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, 0,2 Celsius-fokkal forróbb lesz az idei június a tavalyinál, ami már eleve 0,5 fokkal melegebb lesz az 1991 és 2020 közötti átlagnál – posztolta hétfő este az egyik vezető közösségimédia-platformon Zeke Hausfather amerikai éghajlatkutató. A tartósan magas átlaghőmérséklet – a szélsőséges hőmérsékleti ingadozással együtt – hatással van a közérzetünkre, napi működésünkre, és súlyos egészségügyi kockázatok hordozója. Mifelénk különösen a nyarakat egyre nehezebb elviselni: a Föld északi féltekéjének trópusokon kívüli régióiban a tavalyi volt az elmúlt kétezer év legmelegebb nyara. A Dyson szakértői öt tanácsot gyűjtöttek össze arról, hogyan tudjuk a kánikulában is megőrizni egészségünket és életminőségünket.
1. Kerüljük a jéghideget
Az első tanács rögtön meglepő lehet, hiszen elsőre jó ötletnek tűnhet a hideg zuhany. Csakhogy, ha a szervezet extrém hidegnek van kitéve, a bőrbe áramló vér szabályozásával növeli a testhőmérsékletet, így az összességében nem változik. Ellenben egy langyos zuhany után a szervezet megpróbál lehűlni, és felgyorsítja a bőr véráramlását. Egy kutatás szerint a testhőnél valamivel hidegebb, 33 fokos víz a tökéletes választás a kánikula idején. Ugyanígy javasolt száraz és meleg időben a meleg italok fogyasztása: nem véletlenül fogyasztanak annyi meleg teát a sivatagos tájon élő népek.
2. Hordjunk természetes anyagokból készült ruhát
Érdemes világos színű, természetes anyagokból – például pamutból vagy lenvászonból – készült ruhákat viselni, amelyek segítenek a test hűtésében és szellőzésében. Ezek a természetese anyagok jobb légáteresztő tulajdonságokkal bírnak, mint a műszálasok: a szálak magukba szívják az izzadságból származó nedvességet, és segítenek hűteni a testet. A poliészterek viszont vízállók, így nem vezetik el az izzadságot sem.
3. Kapcsoljuk ki az elektronikus eszközöket
Az elektronikus eszközök rengeteg hőt termelnek, érdemes tehát rászoktatnunk magunkat arra, hogy mindent kikapcsolunk és kihúzunk a konnektorból, amit nem használunk. A laptopok, számítógépek, töltőegységek és hosszabbítók mind növelhetik a szoba hőmérsékletét. A hagyományos izzók energiájuk akár 90%-át is hőtermelésre fordítják, és csak 10%-át alakítják át fénnyé. Érdemes tehát itt is a modernebb megoldásokat választani. Itt említhetők a hajszárítók is, amelyek nemcsak a hajunkra, hanem a lakásba is meleg levegőt fújnak. Ma már létezik sok olyan hajszárító, ami intelligens hőmérséklet-szabályzással akadályozza az extrém hőhatást, így szárítás közben nem égetjük a hajunk és fűtöd a lakást.
4. Ragaszkodjunk az alváshoz!
Esténként gyakran még nyitott ablaknál is túl meleg van, és csak forgolódunk izzadtan az ágyban. Ilyenkor a kialvatlanság ördögi körként még nehezebbé teszi a nappali hőség elviselését. Nemzetközi egészségügyi ajánlások szerint fontos, hogy ragaszkodjunk a szokásos lefekvési rutinunkhoz, akkor is, ha a hőség miatt jó ötletnek tűnik később ágyba bújni. Érdemes továbbá a paplan helyett vékony lepedővel takarózni. A kialvatlanságot fokozhatják a további környezeti stresszorok, így a zajos eszközök is. Csöbörből vödörbe helyzet, amikor a légkondicionáló hangjától nem tudunk aludni.
+1: Szerezzünk be egy hűsítő funkcióval is rendelkező légtisztítót!
Sokan használnak klímát, de nem minden helyzetben ez a legjobb megoldás, munkahelyen vagy kisgyermekes otthonokban érdemes alternatívát keresni, például légtisztítót. A modern légtisztítók hűsítő funkcióval is rendelkeznek, tiszta és friss levegőt biztosítanak. A Dyson eszközök dupla HEPA filterrel szűrik a levegőt, és nemcsak kellemessé, de tisztává is teszik szobánk légterét. Érdemes multifunkciós eszközt választani, ami egyszerre szabályozza a hőmérsékletet, tisztítja a levegőt, fenntartható és kényelmes. Az újgenerációs légtisztítók monitorozzák a levegőminőséget és automatikusan állítják a légáramlást. Ha csöndes üzemmódú készüléket választunk, elalvás-időzítővel és éjszakai kijelzővel, a pihenésünket sem fogja megzavarni.