A Covid miatt otthon töltött magányos hónapok sokakban meghozták a kisállattartás iránti vágyat. Az irodába való visszatérés után azonban a munkavállalóknak azzal a kihívással kellett szembesülniük, hogy össze kell hangolniuk a munkába járást és kedvencük nevelését. A közösen eltöltött munkanapból nem csak a gazdi, hanem négylábú barátja egyaránt profitálhat. Az állatbarát irodák iránt folyamatosan nő az igény, így Magyarországon is egyre több cég kínál erre lehetőséget, köztük a MARS Magyarország is.
A kutyáknál ugyanúgy megfigyelhető az egymásra való figyelés képessége, mint az emberi közösségekben, ez a viselkedési minta pedig igazolja az ember és kutya kapcsolatának alapvető meglétét. Egy jól szocializált kiskedvenc akár önkéntes pszichológusi szerepet is be tud tölteni bármilyen közösségben, támogató magatartásuknak és magasan fejlett emocionális képességeiknek köszönhetően. „Egy kutya jelenléte nem csupán gazdája számára jelent megnyugtató közelséget, hanem segíthet szociális kapcsolatot teremteni a közvetlenül együtt nem dolgozó kollégák között is. A kutya - anélkül, hogy bármilyen terápiás jelleget tulajdonítanánk neki, - jelenlétével vagy épp csak a simogatással szabályozza az ember szívverését, erősíti mentális egészségét, csökkenti a stresszt és aktívan közreműködik a közösség tagjainak interakciójában” – meséli Lajos Bernadett, az Irodakutya alapítója, aki tanácsadó munkájával támogatja azon irodák kutyabaráttá válását, ahol erre igény mutatkozott.
Négylábú munkatársak a MARS irodában
Látványosan növekszik Magyarországon azoknak a munkahelyeknek a száma, ahová magukkal vihetik kutyájukat az ott dolgozók. A jelenlegi munkaerőpiaci helyzet szerencsére kedvez az ilyen törekvéseknek: a munkaadók egyre több jóléti szolgáltatással bővítik az irodai életbe visszatérőket, felismerve annak jótékony hatását az egyénre és a közösségre egyaránt. A MARS már régóta támogatja a kisállatok munkahelyi tartását, kiemelve azok pozitív hatását az irodai légkörre.
“Amikor úgy éreztem, eljött az ideje, hogy egy kutyus csatlakozzon a mindennapjainkhoz, a döntésben nagy szerepet játszott a Mars támogatása a kutyabarát irodai szemlélettel. Sully hetente többször is jön velem a munkába, aminek nála talán csak a munkatársaim örülnek jobban. Láthatóan mindenkinek jól esik napközben pár percnyi simogatás vagy játék szünet” - mondta Villányi Gábor, a MARS Central Europe Senior Trade Marketing Managere.
"A kisállatok jobb hellyé teszik az irodát, sokkal kellemesebbé és vidámabbá teremtik a munkahelyi hangulatot és segítenek aktívnak maradni a nap folyamán. Felbecsülhetetlen érzés, amikor az ember besétál az ajtón és valamelyik négylábú már fut is, hogy bezsebelje az aznapi simogatását. A Mars-nál teljesen természetes, hogy a kutyusok ott vannak mellettünk akár a megbeszéléseken is, már el sem tudnánk képzelni a hétköznapokat nélkülük" - mondta Tóth Réka, a Mars Central Europe Brand& Portfolio Managere.
Hogy néz ki egy modern, kutyabarát iroda?
Az állatbarát iroda megvalósításához néhány alapvető tényezőt mindenképpen szem előtt kell tartani. Fontos megvizsgálni a jogi kérdések mellett az alkalmazottak egészségügyi állapotát és a lehetséges allergiákat is. Általánosságban elmondható, hogy egy modern, kutyabarát irodának mentesnek kell lennie minden olyan nem megfelelő dologtól, ami veszélyezteti a kutya egészségét. Ilyen lehet például egy nyitott tartály, vagy fedetlen kábelek a földön. A megfelelő felkészülés persze nem csak a munkáltató, hanem a gazdi oldaláról is elengedhetetlen: ha a munkaadó kutyabarát irodát alakít ki a belső igények alapján, akkor kutyatulajdonosként rendkívül fontos a szabályok betartása. Az pedig kifejezetten praktikus lehet, ha van néhány Pedigree jutalomfalat az irodában, hogy néha megajándékozzuk vele négylábú társainkat.
„A klasszikus irodai munkavégzés reformja éppen az emberközpontúságban gyökerezik és akiknek a kutya családtag, azok számára kulcsfontosságú, hogy együtt tölthessék a napjaikat a munkahelyen is kiskedvencükkel. Ennek jótékony hatását a munkáltatók is felfedezik, de a félelmek, téves elképzelések és az információhiány sokaknál inkább gátat szab már az ötletelés fázisában a megvalósulásnak. A leggyakoribb aggályok a higiéniás előírások betartásának lehetősége, egy esetleges rongálást követő felelősségvállalás a károkért, továbbá az allergiás vagy éppen a kutyáktól félő munkatársak megfelelő védelme. A titok, mint minden változás esetén, a megfelelő előkészületben, a nyílt kommunikációban és a munkatársak aktív bevonásában rejlik” – zárja Lajos Bernadett.