Elérte a karbonsemlegességet a K&H

A K&H a hazai bankszektorban az elsők között érte el a karbonsemlegességet az idei év végére, ami azt jelenti, hogy a működéséből eredő károsanyag-kibocsátást teljes mértékben semlegesíti. A felelős magatartás azonban itt nem áll meg: a pénzintézet 2015-höz képest drasztikusan, 80 százalékkal csökkenti a széndioxid-kibocsátását 2030-ig, ami jelenleg 56 százalékon áll, valamint korszerűsíti a fiókhálózat energetikai működését és az autóflottáját, ami már jelenleg is több mint 200 hibrid autóból áll.

A K&H a hazai bankszektorban az elsők között érte el a karbonsemlegességet az idei év végére. Ez azt jelenti, hogy a működéséből származó károsanyag-kibocsátást úgynevezett offset, azaz széndioxid-semlegesítő projektek – mint például az újra-erdősítés vagy a fenntartható mezőgazdaság – támogatásával semlegesíti. „Ahhoz, hogy felelősen és hitelesen ellensúlyozni tudjuk a károsanyag-kibocsátásunkat, három feltételnek kell eleget tenni. Egyrészt pontosan meg kell ismerni a cég teljes karbon-lábnyomát, ami rendkívül aprólékos és munkaigényes feladat. A belső mérés akkor lesz hiteles, ha ezt külső cég is ellenőrzi és auditálja. Végül pedig a kiegyenlítéshez szükséges karbonkreditet minőségi, valóban fenntartható projektben kell megvásárolni” – magyarázta Suba Levente, a K&H Fenntarthatósági programjának vezetője.

A felelős magatartás azonban nem lehet teljes csupán a széndioxid-semlegesítő projektek támogatásával. Az igazi eredmény eléréséhez szükség van a károsanyag-kibocsátás tényleges csökkentésére is. A K&H ezért 2030-ra 80 százalékára csökkenti a széndioxid-kibocsátást a 2015-ös szinthez képest, ami jelenleg 56 százalékon áll. Ehhez többek között olyan fejlesztések vannak folyamatban, mint az országos fiókhálózat energetikai korszerűsítése, illetve a hibrid autókra való átállás az autóflottában, ami már jelenleg is több mint 200 ilyen autót számlál.

A környezeti és társadalmi értékek megóvását szolgáló felelős magatartás a K&H esetében túlmutat a saját működés szabályozásán. A munkatársak és az ügyfelek körében a K&H ösztönzi a fenntarthatósági elvek alkalmazását és finanszírozási tevékenységét is ehhez igazítva alakítja át. Így például idén beszüntette az új olaj- és gázlelőhelyek kiaknázását és a meglévők korszerűsítését célzó projektek finanszírozását, miközben minél nagyobb szerepet vállal a fenntartható beruházások támogatásában. A megújuló energiatermelés finanszírozásában már most az egyik piacvezető, az év során mintegy 100 milliárd forintot nyújtott ilyen fejlesztések megvalósítására.