Teljes mértékben érintés- és jegymentes digitális parkolást vezetett be a Parkl a bevásárlóközpontok közül először a Duna Plazában, Magyarországon elsőként.
A Parkl mintegy 3 éve, az app indulása óta úttörő volt a zárt téri parkolás megreformálásában, évente több kutatást is készít annak érdekében, hogy a felhasználói igényeket figyelembe véve a szolgáltatásaikat továbbfejlesszék. Ebbe beletartozik az utcai parkolás mellett a parkolóházak, irodaházak és már a bevásárlóközpontok digitalizációja is.
Sok autós számára kihívást jelent a pláza parkolás
A koronavírus után a Parkl saját felméréséből kiderült: főleg a budapesti autósok előnyben részesítenék a jövőben az érintésmentes parkolási ügyintézést, amit azonban nemcsak az utcai parkolásra, hanem a parkolóházakra és bevásárlóközpontokra is kiterjesztenének.
A pláza parkolás-digitalizációját azért is tartják szükségszerűnek, mivel a plázákban való parkolás több szempontból nehézséget jelent az autósoknak. A válaszadók 30%-a a bonyolult fizetési módot, illetve a kártyás fizetés hiányát tartják a legkörülményesebbnek, de nehezítő tényezőnek jelölték még a drága óradíjakat, illetve a szűk helyeket. Ezen felül a megkérdezettek negyede a gombnyomkodást és a sorompózást szeretné végleg elfelejteni.
Sokféle probléma ütötte fel a fejét, hiszen többen például azt is megjegyezték, hogy körülményesnek tartják a papíralapú jegyek megőrzést, illetve annak gyakori keresgélését is.
Jegy nélküli, automatikus parkolást tesz lehetővé a Parkl
A technológiai fejlesztésnek köszönhetően azonban ezek a problémák megoldódni látszanak: a Duna Plazában júliustól a Parkl mobilapplikációját használva teljesen automatikusan történik a ki és bejutás, használatához csak le kell tölteni az appot és regisztrálni, valamint meg kell adnunk a rendszámunkat.
Ezek után bármely alkalommal rendszámfelismerő kamera segítségével, automatikusan nyílik a parkoló sorompója, és az applikációban elindul a parkolás. A parkoló elhagyásakor a sorompó szintén automatikusan nyílik, majd az applikációban lezárul a parkolás és automatikusan kifizetésre kerül a pontos összeg.
“A felhasználói visszajelzéseket meghallgatva az idei évben bevezetett helyszíneken szinte minden esetben kamerás beléptetést alkalmaztunk. Ezek a modern rendszerek már nem csak az autók rendszámát képesek felismerni, hanem mesterséges intelligencia segítségével akár a gépjármű színét vagy típusát is, ezzel gyorsítva az azonosítást és bejutást. Felhasználóinknak teljesen kontaktmentes parkolást biztosítunk a parkolóházakban, a közterületi parkolásnál és most már a plázákban is. Ennek pedig külön örülünk.” – árulta el Somogyi Zsolt, a Parkl Digital Technologies Kft. alapító-tulajdonosa.
Nem mellesleg a papíralapú jegy mellőzésével az állandó aggódás is megszűnik, hiszen a Parkl felületén mind az eltelt időt, mind a fizetendő összeget folyamatosan nyomon tudjuk követni az ott tartózkodásunk alatt.
A be-és kijutáshoz, illetve fizetéshez így a telefonunk elővételére sincs szükség, valamint az applikáció megkímél minket a parkolójegy húzástól és a fizető automatánál való sorban állástól, fizetéstől is. Ezentúl a be- és kijutás idejét is csökkenteni tudjuk ha a digitális megoldást választjuk, mivel nem kell jegyet húzni és érvényesíteni a sorompó előtt.
Csökkenti az ökológiai lábnyomot a digitális parkolás
A Parkl megoldása azért is fontos mérföldkő a zárt téri parkolás terén, mivel nemcsak időt és felesleges feszültséget spórol meg a felhasználóknak. Az érintésmentes szolgáltatás egészségügyi szempontból is biztonságosabb megoldás, valamint egy roppant fontos ügy mellett is kiáll. Csak a parkolójegyek nyomtatása évente rengeteg papírhulladékot jelent, amit azonban az alkalmazás használatával meg lehet spórolni, egyúttal utat nyithatunk a környezetkímélő smart city megoldásoknak is.