Ezek voltak a legkeresettebb idegen szavak a neten

Rövid bétateszt után 90 000 szóval elindult a jelentese.hu. A SAKKOM Interaktív által létrehozott, ingyenes szótárakat gyűjtő oldalon többek között angol- és idegen szavak, a gamer társadalom által használt kifejezések, E-számok, és keresztnevek jelentése található meg. Utóbbi két szótárt a NÉBIH, illetve a Nyelvtudományi Kutatóközpont bocsátotta az ügynökség rendelkezésére. Az indulást követő hónapokban egyébként a legkeresettebb szavak toplistáján sokáig az eucharisztikus, illetve a homofób szó vezetett.

Közel 90 ezer szavas, univerzális szótároldalt fejlesztett és indított el nemrégiben a SAKKOM Interaktív. A jelentese.hu adatbázisának legnagyobb hányadát az angol szavak magyar jelentése adja, de van gamer-, szleng- és idegenszavak szótára is. Ezen kívül forrásanyagot biztosított a jelentese.hu indulásához a Nyelvtudományi Kutatóközpont (korábban Nyelvtudományi Intézet), valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is (NÉBIH).

„A NÉBIH elérhetővé tette számunka az élelmiszer adalékanyagok adatbázisát, amiből bárki megtudhatja, mit is jelentenek pontosan a csomagoláson - többnyire apró betűkkel - feltüntetett E-számok. A Nyelvtudományi Kutatóközpont pedig mintegy 4000 utónév jelentésének adatbázisát biztosította számunka. Ez jelenleg a legfrissebb verzió, mely ebben a formában kizárólag a jelentese.hu oldalon érhető el” – tette hozzá Kolma Kornél, a SAKKOM Interaktív ügyvezetője.

Az indulást követő első hónapokban egyébként leginkább a magyar nyelvben használt idegen szavak voltak a legkeresettebbek. Közöttük is kettő teljesített a legjobban, a homofób, illetve az eucharisztikus, amit természetesen két, a napi sajtóban gyakran előforduló téma – a melegellenes törvény, valamint a korábban megrendezett Eucharisztikus Konferencia - generált.

A jelentese.hu oldal mellett a SAKKOM Interaktív egy angol nyelvterületre szánt értelmező szótárt is elindított meaningmonkey.org címen. Ebben több mint 140 ezer angol kifejezés magyarázata található meg, sok esetben szinonima- illetve ellentétpárokkal. A MeaningMonkey elsődleges forrása a Princetown Egyetem természetes nyelvek feldolgozása kapcsán közreadott adatbázisa, melyet a SAKKOM Interaktív további szótárakkal bővít majd.