Fenntartható épületekért és közösségekért küzd a Velux

Hogyan járulhat hozzá az épületek tervezése az emberek és bolygónk jólétéhez? Az új és már létező élettereink újszerű felfogására alapuló, Build for Life (Életre szóló épület) elnevezésű, fenntartható épületek és közösségek építését célzó koncepció az építőiparban fellelhető számos kihívásra kínál megoldást.

Mi lenne, ha fenntarthatóbb, emberközelibb és egészségesebb életet élhetnénk? Ez az egyik alapvető kérdése a Velux által kifejlesztett Életre szóló épület koncepciójának - amelyre november 15-én Koppenhágában tartott konferencián válaszolt is a cég – az elképzelés hátterében erős elkötelezettség áll annak ismertetése iránt, hogy hogyan építhetünk fenntarthatóbb épületeket, amelyek boldogabb és egészségesebb életterekként szolgálhatnak.

Az Életre szóló épület koncepció alapja annak megértése, hogy a napjainkban használt építési módszerek hatalmas befolyással vannak az emberekre, valamint a minket tápláló ökoszisztémákra. Az elképzelés iránytűként szolgál a tervezők, városszervezők és építőipari szakemberek számára, illetve javaslatokat tesz arra, hogy hogyan adhatnak kielégítő választ a napjainkban elénk tárt legfontosabb dilemmákra:

Környezet: Az épületek önmagukban a világ CO2 kibocsátásának körülbelül 39%-ért felelősek, és a világ népességének 40%-nak új lakóhelyre van szüksége (ENSZKP, 2015), egyúttal azonban még 2050 előtt el kell érünk a nettó 0 kibocsátási értéket, hogy a klímaválságot moderálni tudjuk. Az alacsony környezeti lábnyomú anyagok használatával és az épületek életciklus-értékeléseire (LCA) koncentrálva úgy tudnánk megfelelni a lakóhelyek iránti megnövekedett igénynek, hogy nem merítjük ki földünk forrásait.

Egészség: Időnk 90%-át zárt terekben töltjük, azonban épületeinket az egészséges beltéri klíma követelményeit figyelmen kívül hagyva építjük, egy kaptafára tervezve beltéri környezeteinket és kompromisszumokat kötve az építőanyagok minőségével kapcsolatban. Egészséges beltéri elveket követő tervekkel és egészséges anyagokkal olyan épületeket hozhatunk lére, amelyek nem csak kevésbé rontják egészségünket, de akár kifejezetten egészségesebbé is tehetnek.

Megfizethetőség: Az előrejelzések szerint 2050-re 2,5 milliárd további ember fog városokban élni. Ezzel egyidőben a világ legtöbb városában jelentős és folyamatos emelkedés tapasztalható az ingatlan árakban, így elérhetetlenné téve a városlakók számára a legmegfelelőbb lakóhely elérhetőségét. Az épített környezet a megengedhetőségre, megosztott életterekre és új üzleti modellekre összpontosító tervezése révén hozzáférhetővé tehetjük lakásainkat azok számára, akiknek a leginkább szükségük van rájuk.

Közösség: Ma közelebb élünk egymáshoz, és sokkal jobban kapcsolódva vagyunk egymáshoz, mint korábban valaha is, mindennek ellenére magányosabbak, feszültebbek és idegesebbek is lettünk. Dániában például ötből egy ember azt jelezte, hogy hiányolja a közösség, a valahova tartozás érzését. Épített környezetünket úgy tervezve, hogy az a megosztás, részvétel, identitás és biztonság révén közösségeket hozzon létre, növelni tudjuk a jólétet, és általánosan javítani tudjuk lakosaink egészségét, csökkentve a feszültség, magányosság és stressz érzéseit.

„Az otthonok és közösségek egészséges és regeneráló hatású tervezési elveket kellene figyelembe vennie, hogy azokat az ott lakók, és a bolygó igényeinek figyelembevételével tervezhessük meg. Az Életre szóló épület nem csak egy tervezési koncepció, hanem egy életmód és gondolkodási mód is.” – magyarázza Lone Feifer, a VELUX Csoport fenntartható épületekért felelős igazgatója.

Az Életre szóló épület koncepció a jövő épített környezetének regeneráló hatású megközelítését jelenti meg
A VELUX az Életre szóló épület elképzelést szélesebb körű fenntarthatósági stratégiája részeként, és az ENSZ 11. fenntartható fejlődési céljához (Fenntartható városok és közösségek) igazítva vezeti be, ezzel új szintre emelve a fenntartható épületek terén legjobb gyakorlataikat, melyek az elmúlt több, mint 18 év során lettek kialakítva.

Az Életre szóló épület megközelítés illusztrációja – Az emberek és a bolygó az épülettervezés révén történő összekapcsolása:

A koncepció egy iránytű modell formájában kerül bemutatásra, amely hét stratégiai irányelvet körvonalaz az építési és fejlesztési folyamat irányítására: rugalmasság, minőség, környezet, egészség, közösség, helyi erőforrások és megfizethetőség. Ezek az irányelvek a különböző ágazatok együtt dolgozó szakemberei számára lehetővé teszik, hogy egy egyszerű, nyílt forrású keretrendszert kövessenek a jövő épületeinek megvalósítása és átalakítása során.
Az Életre szóló épület koncepciója túlmutat a tervezési szinten és egy új, egész iparágat célzó közös nyelvet és gondolkodásmódot alakít ki arra az erős meggyőződésre alapozva, hogy csak akkor teljesíthetjük a mindenki számára elérhető, egészségesebb és fenntarthatóbb életteret, ha az egész szektor együtt tud dolgozni ezen a feladaton.

Az iránytű modell az EFFEKT építészei, az MOE mérnökei, a LeaderLab és a VELUX Csoport együttműködése révén született meg. Az iránytű célja, hogy partnerségi platformként működjön, és a hasonló jövőképpel rendelkező partnerek számára iránymutatásul szolgáljon épített környezetünk fejlesztése során.

Annak bemutatására, hogy hogyan építhetünk fenntarthatóbban, a VELUX Csoport partnereivel – az EFFEKT építészeivel és a MOE mérnökeivel – közösen öt elvet dolgozott ki a gyakorlati példákhoz. Az alapelvek kiindulópontja a tipikus piaci referenciaérték, és leírják az ahhoz képest eltérő javulást és csökkenést. Az elvek az egészséget, skálázhatóságot, megosztottságot, egyszerűséget és adaptálhatóságot célozzák meg.