Továbbra is az elmúlt évek átlagának megfelelő 17,1 százalékos arányban szerepeltek a hazai hírműsorokban a médiahatóság által vizsgált társadalmi csoportok – derül ki a Médiatanács által elfogadott, a tavalyi második félévre vonatkozó jelentésből. A gazdasági élet szereplői jelentek meg leggyakrabban az ilyen beszámolókban, de az inaktívak és az érdekvédelmi szervezetek is jelentős médiafelülethez jutottak.
A Médiatanács elfogadta és az interneten közzétette a hírműsorok társadalmi sokszínűségét vizsgáló legfrissebb tanulmányát. A felmérésből kiderül, hogy továbbra is az elmúlt évek átlagának megfelelő 17,1 százalékos arányban szerepeltek a vizsgált társadalmi csoportok: például a nemzeti kisebbségek intézményei; a szakszervezeti, az érdekvédelmi szervezetek; a gazdaságilag hátrányos helyzetben lévők; civil szervezetek; munkaerőpiaci szempontból inaktívak; egyházak stb.
A tavalyi második félévet felölelő jelentés szerint az elemzett kategóriákon belül a gazdaság szereplői jelentek meg leggyakrabban, összességében 44,1 százalékban, jelentős médiafelülethez jutottak az inaktívak (22,5%) – ezen belül legtöbbször a fiatalok, illetve a nyugdíjasok –, a civil (17,4%) és az érdekvédelmi szervezetek (12,1%). A 2,3 százalékot elérő nemzeti és etnikai kisebbségek említésszámain látható, hogy a legutóbbi év nagy változása után részleges visszarendeződés zajlott: emelkedett a határon túli magyarok (35,4%) és stagnált a romák (33,5%) megoszlása, csökkent ugyanakkor a bevándorlók szereplése (16,8%).
Utóbbiak reprezentációit a bűnözés kontextusa dominálta (39,7%). A civil szervezetek kategóriáján belül figyelemre méltó, hogy a kereskedelmi híradók magasan (27%) reprezentálták a helyi civileket, és összességében nőtt az egyházi civil intézmények megjelenése (13,2%) is. Említésre méltó volt még a külföldi civilek reprezentációja (12,3%).
Az összefoglaló az M1, a Duna Tv, a TV2, az RTL Klub, az ATV, a Hír Tv és az Echo Tv híradóira, továbbá a Magyar Rádió Déli és Esti Krónika című műsoraira, illetve az azóta megszűnt Class FM híreire terjedt ki.
A teljes elemzés itt érhető el.