Így bánnak a nőkkel a munkahelyeken

Március 8-án a magyar irodák és lakások virágba borulnak, ahogy férfiak gyönyörű csokrokkal és kedves ajándékokkal lepik meg a hölgyeket a nemzetközi nőnap alkalmából. Az idei ünnepet a Foreo arra használja, hogy a munkahelyen tapasztalt egyenlőtlenségekre hívja fel a figyelmet.

’Come clean!’ név alatt futott az a társadalmi kísérlet, melyben a svéd szépség- és wellness-márka, a FOREO összegyűjtötte a legzavarbaejtőbb és leginkább szexista megjegyzéseket, amelyekkel a hölgyek a munkahelyeken találkozhatnak, ezzel bátorítva a nőket arra, hogy nyíltan beszéljenek erről a jelenségről.

Bár az anekdoták többsége humoros álcát öltött, ez a társadalmi kísérlet az egyenlőtlenség komoly jelenlétét mutatta, még egy olyan 3000 főt foglalkoztató szépségipari vállalatnál is, ahol a célközönség 97%-a, és a munkatársak 70%-a nő. A FOREO-nál dolgozó hölgyek nyíltan beszéltek az általuk tapasztalt negatív kommentekről, hogy ezzel bátorítsák a világ minden táján élő hölgyeket, kövessék példájukat.

Íme, a legzavarbaejtőbb megjegyzések, amiket férfiak mondtak hölgykollegáknak:

  • A női kolléga (36 éves) hasi fájdalomra panaszkodik a megbeszélés közepén. A férfi kolléga így reagál: “Ez tuti nem lehet a ‘havi baj’ miatt, hiszen 35 év felett a nők már nem menstruálnak, nem igaz?”
  • “Szép munka, kislány. Nagyon jó árat sikerült összehoznod. Biztos azért, mert ilyen csini vagy!”
  • “Utálom a szoknyádat (¾ -es hossz), nagyon ronda. Bárcsak már nyár lenne!”
  • A nő visszatér a karácsonyi ünnepek után néhány extra kilóval, mire a férfi kolléga: “Gratulálok a babához!”
  • “Most sírni fogsz? Ezzel kényelmetlen helyzetbe hozol” – mondja a férfi az értekezleten. A nőnek pedig csak allergiája van.
  • A főnök mondja arról a gyerekes nőről, aki mindig hamarabb megy el a munkából: “Nézd meg Karent, az ő kutyája nem ilyen problémás!”
  • “Jaj, végre érted, okos lány!”
  • “Miért vagy mérges? Megjött?”
  • “Ez a munka nem neked való, itt a technológián van a hangsúly!”
  • “Neked nem kell edzőterembe járnod, már így is jó csaj vagy!”
  • ‘Sales lányok’, ‘PR csajok,’ ‘Női főni’

Tavaly év végén a The Guardian tette közzé azt az elgondolkoztató jelentést, mely szerint az európaiak és az amerikaiak messzemenően alábecsülik a szexuális zaklatások számát, amelyet a nők ténylegesen megtapasztalnak életük során. Magyarországon több mint 10% különbség van a válaszadók által becsült és a tényleges szexuális zaklatást átélt nők száma között.

A FOREO mostani kísérlete is ezt támasztja alá.

„A ‘Come clean!’ projekttel azt akartuk megmutatni, hogy bár néha nevetünk a férfiak buta viccein, attól még ez egy komoly probléma, amellyel sok nő, a világ minden táján, nap, mint nap szembesül a munkahelyén és azon túl. A FOREO fontosnak tartja, hogy a nemzetközi nőnap alkalmával az egyenlő bánásmód fontosságára hívja fel a figyelmet.”- mondta a FOREO vezérigazgatója, Steve Thomson.