A 30-39 éves generáció 43%-a könnyebben éli meg a második koronavírus-hullámot, mint az elsőt – derül ki az UniCredit Bank és a Scale Research közös kutatásából. Ezt magyarázhatja többek között az, hogy általánosan felkészültebbek, többet tudnak a vírusról, és home office-ban is magabiztosabban dolgoznak. Ezzel szemben a korosztály 19%-a vallja azt, hogy most vált számára nehezebbé a boldogulás.
A harmincasok vegyes érzésekkel élik meg a jelenlegi munkájukat: a generáció negyede csak negatív, míg harmada csak pozitív érzéseket köt a munkájához. A koronavírus a korosztály 58%-ának munkájára volt negatív hatással, közel egynegyedének például csökkent a munkabére. A fővárosban ez az arány magasabb: a dolgozó 30-asok közel egyharmadának csökkentették a munkabérét. A teljes generációnak csak egy elenyésző hányada veszítette el munkáját a vírus miatt és mindössze 10-ből 1 harmincasnak csökkent a munkaszerződés szerinti munkaideje.
A 30-as generációnak mindössze egyharmada tudott a koronavírus miatt otthonról dolgozni, mert kétharmaduk jellemzően olyan szektorban dolgozik (pl.: rendezvény- és szórakoztatóipar, vendéglátás, turizmus), ahol nincs mód a home office-ra. Azok, akiknek volt lehetőségük teljes mértékben átállni az otthoni munkavégzésre, vegyesen ítélik meg annak hatékonyságát. Az otthoni munkavégzés legfontosabb előnyének az utazással megspórolt és a családdal tölthető több időt és a házimunka napközbeni elvégzését tartják. Az otthonról dolgozók 70%-a alkalmanként házimunkát is végez munkaidőben.
A home office hátrányaként a harmincasok azt említik, hogy kevesebb emberrel találkoznak a nap folyamán és ritkábban hagyják el otthonukat. A válaszadók legnagyobb arányban a kollégákkal töltött laza beszélgetéseket és a kimozdulás lehetőségét hiányolják.
A generáció több mint fele – ha tehetné – az irodai és otthoni munkavégzés vegyes lehetőségét választaná a járvány elmúltával. A második hullámot is éppen azért éli meg sok harmincas könnyebben, mert a tavaszi karantén alatti kötelező home office-t ősszel jellemzően az a hibrid megoldás váltotta fel, amelynek során otthonról és az irodában felváltva dolgozhattak.
A többségnek nem okoz gondot, hogy home office-ban meghúzza a határt a munka- és a szabadidő között, ugyanakkor sokan bevallják, hogy nehéz a munkaidő végét betartani és a teendőket időben befejezni. A férfiaknak a munka és a magánélet elválasztása sokkal inkább sikerül, a nők jellemzően többet túlóráznak a home office során, és nehézség számukra, hogy a gyerekre is figyelniük kell. Érdekesség, hogy azok, akik nem dolgoztak otthonról az elmúlt fél évben, nagyobb arányban jelölik meg a home office hátrányának, hogy otthon vannak velük a gyerekek, mint azok, akik ténylegesen otthonról dolgoztak gyerek mellett.
Az otthonról dolgozó harmincasok a korábban munkába járással töltött időt legnagyobb arányban pihenésre és családdal töltött minőségi időre fordították. A nők a gyerekeikkel és párjukkal töltöttek több időt, a (többségében egyedülálló) férfiaknál pedig a tartalomfogyasztás (podcast, sorozat, film) ugrott meg, összességében tehát a generáció nem nézett új hobbik után. Plusz tevékenységként a 30-asok az olvasást, a kertészkedést, a sorozatnézést és új receptek kipróbálását említik. Az egyedül élők és gyermektelenek esetében szignifikánsan nőtt a podcastok hallgatása, a budapestiek körében pedig a jóga és más mozgásformák kipróbálása.
A válaszadók közel fele nem érzi magát anyagi biztonságban. Szorongásuk egyik oka lehet, hogy 50%-uk csupán 1 hónapig tudná jelenlegi életszínvonalát finanszírozni abban az esetben, ha ő vagy a háztartása elveszítené jövedelmét. Jó hír ugyanakkor, hogy áprilishoz képest most ősszel többen számítanak stabil anyagi helyzetre, és nőtt a jövőbe pozitívan tekintők aránya.