Friss adatok a hazai ingatlanpiacról

Júniushoz hasonló forgalom zajlott az ingatlanpiacon júliusban is, amikor a tranzakciók száma megközelítette a 13 ezres értéket, mellyel a harmadik legerősebb hónap lett az idei évben. Tavaly ugyanekkor már mérséklődött a piac, így a mostani szinttől 15 százalékkal kevesebb adás-vétel zajlott. Összességében idén 87617 ingatlaneladást becsült a Duna House, amely már alig, mindössze 3 százalékkal marad el a tavalyi év első 7 hónapjától.

 

Megszakadt a lefelé tartó keresleti trend, ugyanis július hónapban 74 pontról 79-re ugrott a Keresleti Index. Ez még így is az idei második leggyengébb szint, mégis látványos ugrás az év eleje óta tartó folyamatos esést követően.

 

Az ország keleti felén 217– a nyugati oldalon pedig 205 ezer Ft-os négyzetméter áron vették a panellakásokat júliusban. Ugyanez a típus Pesten 331-, Budán pedig 367 ezer Forintért cserélt gazdát. Téglaépítésű lakásokat Kelet-Magyarországon 308, keleten 247 ezer Ft/m2 áron vásároltak a vevők. Ugyanezt a típust Pesten 444, Budán 552, a Belvárosban pedig 571 ezerért vették négyzetméterenként.

 

Felújítandó használt lakást Kelet-Magyarországon vettek legkevésbé, a tranzakciók mindössze 5%-ában. Az ország többi részén ugyanezt a minőséget 8% körüli arányban vásárolták. A kiváló minőségű ingatlanokat keleten vették leginkább, az esetek 37%-ában, míg a nyugati megyékben csak minden negyedik volt ilyen. Közép-Magyarországon ugyanezt a minőséget az esetek 30%-ában vásárolták.

 

Családi házakra Budapesten lehetett a legkevesebbet, 5%-ot alkudni. Pest Megyében már 6%, vidéken 9% volt erre az ingatlantípusra az átlagos alkumérték. Lakások esetén már kisebb árcsökkenést kellett az eladóknak elszenvedniük, mindössze 3-4%-ot, legyen az panel, vagy téglalakás.

 

Júliusban szinte minden ötödik leendő vevő megjelölte a XIII. kerületet, mint potenciális vásárlási célpontot. Ezzel kiemelkedik a mezőnyből, ugyanis a második legkedveltebb, XIV. vagy VII. kerületet is a vevők 16%-a jelölte csak meg. A szomszédos VI. kerület is népszerű volt, azt a vevőjelöltek 15%-a választaná.

 

A Duna House adatai szerint néhány százalékkal csökkent a befektetők jelenléte Budapesten az előző hónapokhoz viszonyítva, de így is a legerősebb csoport, amely a vevők több mint harmadát tette ki. Jellemzően 29 millió Forint körül költöttek lakásokra. Őket az elsőlakás vásárlók és a nagyobba költözők követik, egyaránt 22-22 %-ot kitevő jelenlétükkel. déken általában a nagyobba költözők csoportja a legnépesebb, júliusban azonban a befektetők vették át azt a pozíciót. A vevők 31%-a vallotta magát ennek, és 15,5 millió körüli ingatlanokat vettek. A vevők negyede elsőlakás vásárló volt, másik negyede pedig nagyobba költöző, így a vevők köre nagyon hasonló lett a fővárosiéhoz.

 

Kiugró a budapesti eladók közül azok tábora, akik nagyobb lakásba szeretnének költözni. Az összes eladás szinte felében nyilatkozták, hogy ez áll az értékesítés hátterében. Második helyen szinte eltörpül a kisebbe vágyók csoportja, akik az eladások csupán 18%-ában szerepeltek. Vidéken is a nagyobba költözők voltak a legtöbben. Az esetek 35%-ában nyilatkoztak úgy az eladók, hogy „kinőtték” előző lakásukat. Örökölt ingatlant az eladók 27%-a értékesített, átlag 12,3 millió Forintért.

 

Tavalyhoz képest Budapesten több nagyméretű lakást vásároltak, kifejezetten a 60-80 m2-es ingatlanok aránya nőtt meg. A négyzetméter árak erőteljesen a magasabb tartományokba tolódtak, 450 ezer forint alatti négyzetméter áron már nem sok lakást lehet a fővárosban találni. Pesten 2016-hoz képest leginkább a 15-20 millió forintos lakások aránya, míg Budán a 35 millió forint feletti ingatlanok aránya emelkedett leginkább. Pest megyében sokat nőtt a 160 négyzetméter feletti ingatlanok aránya, országosan azonban jelentősebb változás nem történt az elmúlt egy évben, ami a lakások méretét illeti. Budapesthez hasonlóan vidéken is nőttek a négyzetméter árak, jóval nagyobb a 200-250 ezer forintos négyzetméter áron értékesített lakások aránya 2016-hoz képest. Legnagyobb arányban országosan a 10-15 millió forint közötti ingatlanokat vásárolták, de Pest megyében sokat nőtt a 40 millió forint felettiek aránya is.