Jogdíj: százmilliók sorsa kérdéses

Jelenleg 73 ezer azonosítatlan mű után mintegy 830 millió forint vesztegel azon a számlán, amelyről három év elteltével a közös kasszába kerülnek a beragadt jogdíjak – írja összeállításában a Világgazdaság. Az Artisjus online felülettel igyekszik segíteni a szerzőknek.

 

Uniós szabályok miatt a korábbi öt helyett csak három évig érvényesíthetik jogdíjigényüket a zeneszerzők a lejátszott számaik után. A jelentési rendszer anomáliái miatt azonban a lejátszott zenék után befizetett jogdíjak tizede nem került a tulajdonosához – derül ki a Világgazdaság írásából.

 

Az Artisjus már éles próbaüzemben teszteli azt az online felületet, amelyen a szerzők maguk kereshetnek rá, hogy az elmúlt három évben mely szerzeményeiket játszották le, így ha hibásan vagy hiányosan jelentették be a művet, és ezért eddig nem juthattak hozzá a jogdíjukhoz, akkor jogigényüket érvényesíthetik. Jelenleg 73 ezer azonosítatlan mű után mintegy 830 millió forint vesztegel azon a számlán, amelyről három év elteltével a közös kasszába kerülnek a beragadt jogdíjak.

 

A csaknem 9 milliárdos szerzőijogdíj-piacon tavaly 280 millió forint származott külföldön le-, illetve eljátszott magyar zenékből. A tavaly 18 ezer új dallal előrukkoló magyar szerzők bevételének túlnyomó többsége változatlanul a hazai piacon termelődik. Tavaly az Artisjus pontosan 558 444 különböző zenemű elhangzását azonosította be és dolgozta fel – derült ki a tavalyi évet átfogó zeneipari jelentésből, amelyhez hasonlóan részletes összeállítást az idei évről nem tervez az Artisjus.