Jön a Mobilvideó Fesztivál

Idén MagentaFilm Fesztivál néven rendezik meg a tavaly indult, és Prof. Karl Bardosh, a mobilfilmgyártás úttörőjének nevéhez köthető Magyar Telefonfilmes Fesztivált. A nemzetközi szinten elismert rendezvény a globális helyzethez igazodva az online térben kerül megrendezésre, azonban ez nem vesz el a verseny élményéből. Épp ellenkezőleg: a Magyar Telekom főtámogatóként gondoskodik a digitális lehetőségek teljeskörű kihasználásáról.

Nagyjátékfilmek, reklámok is készültek már mobilkamerával, de vajon itthon hogyan használjuk ki a digitális eszközeink nyújtotta lehetőségeket? Erre a kérdésre keresi a választ Prof. Karl Bardosh filmrendező és egyetemi tanár is, aki tavaly első ízben rendezte meg itthon a Magyar Telefonfilmes Fesztivált, amelynek nemcsak ötletgazdája volt, de zsűrielnöke és szószólója is. Százados Ábel ennek a versenynek a befutójaként jutott ki tavaly Cannes-ba, és ott különdíjat kapott a zsűritől, mint a legfiatalabb filmkészítő. A versenyen résztvevőket Bardosh professzor fél évszázadnyi tapasztalatával mentorálja, megnyitva előttük a nemzetközi lehetőségek tárházát.

Ahogy a legtöbb művészeti ág, úgy a film is a mondanivalójától válhat igazán sikeressé: jelenleg egy olyan globális történetnek vagyunk nemcsak szemlélői, hanem átélői is, amely egyikünket sem hagy érintetlenül. A koronavírus helyzet életünkre gyakorolt hatása ezért az idei MagentaFilm Fesztivál kiemelt témája: Életünk a négy fal között – a koronavírus-helyzet egyéni szemszögből.

Hogy a kreatív digitális megoldásokra felhívja a figyelmet, idén a Telekom főtámogatóként csatlakozik a Fesztiválhoz, mely korosztálytól függetlenül lehetőséget és inspirációt ad arra, hogy az okostelefon tulajdonosok megmutassák, mennyi mindenre képesek az eszközükkel. A Telekom mobiltelefonos filmkészítésről szóló, ismeretterjesztő mentor live-ra is készül az esemény Facebook oldalán, mindenekelőtt Karl Bardosh professzorral, emellett Deák Kristóf Oscar-díjas rendezővel és Regős Ábel rendezővel.

Az elismert filmesekből álló szakmai zsűri – melynek elnöke Prof. Bardosh és társelnöke Kovács András Péter, a Telekom marketingkommunikációs vezetője – által kiválasztott 10 legjobb filmet bemutatják a New York-i Egyetem telefonfilmes seregszemléjén, valamint ezen filmek nevezésre kerülnek a Cannes-i filmfesztiválhoz kapcsolódó Marche du Film fesztiválon. A 10 legjobb film közül az arra érdemesnek alkotónak a zsűri odaítél egy tárgyi díjat is, ami egy DJI Osmo képstabilizátor.

A Telekom a tartalmi hozzájárulás mellett komoly lehetőséggel is megjutalmazza legtehetségesebb alkotók egyikét: az arra érdemes alkotóval egy maximum bruttó 1 000 000Ft értékű szerződést köt a vállalat, melynek révén a kiválasztott pályamű bekerülhet a Telekom reklámszpotjába, így országos ismeretséget szerezve. Emellett pedig a MagentaKraft nevű platformján keresztül bruttó 350, 180 és 60 ezer forintos különdíjakkal is jutalmazza a Telekom azokat a pályázókat, akik filmjükben a digitalizáció adta megoldásokat keresik, illetve bemutatják a digitális összefogás erejét a jelenlegi kényszerű izoláció közepette.

Hogyan birkózunk meg a bezártsággal, hogyan változtatja meg mindennapjainkat a járványhelyzet? Ezekre a kérdésekre is várja a választ a rangos szakmai zsűri 2020. május 15-ig, max. 3 perces, mobillal rögzített alkotások formájában. Hogy a leadott pályamű dokumentumfilm, rövidjátékfilm, zene klip vagy animációs film, csak az alkotón múlik. Az elkészült rövidfilmeket WeTransfer, vagy Google Drive linkekként várja a Fesztivál zsűrije. A versenyből automatikusan kizárásra kerülnek a pornográf, politikai és vallási témájú alkotások, az elkészítéskor pedig kérjük az alkotókat, hogy a szociális távolságtartás érdemében legalább 1.5-2 méter távolságra legyenek egymástól azok, akik a forgatáson részt vesznek, illetve a szervezők javasolják, hogy a film készítése során is lehetőség szerint mindenki maradjon saját otthonában.